اهمیت آزمون نفوذ و ارزیابی امنیتی:

تست نفوذ با توجه به احتمال وجود همیشگی نقض ، آسیب پذیریها و همچنین انواع خطای انسانی در فرایندها، برای اطمینان از امنیت ضروری می باشد. علاوه بر اتکا به ابزارهای آزمون نفوذ قابل اطمینان و اقدامات عملیاتی تعریف شده برای مواجهه با حملات سایبری ، سازمانها باید برای بررسی مرتب احتمال وجود تهدیدات امنیت سایبری برنامه داشته باشند.

در واقع در کنار برنامه‌های ممیزی داخلی، بهره‌گیری از ابزارهای تست نفوذ که پویش آسیب‌پذیری را انجام می دهند .به کارکنان فناوری اطلاعات کمک می‌کند تا نقائص نرم‌افزاری جاری در سازمان را به صورت دقیق و مرتب شناسایی کرده و مراتب پیگیری برای برطرفسازی آنها را دنبال کنند.از طرف دیگر، از آنجا که در دنیای واقعی حملات امنیتی، فراتر از سوءاستفاده مستقیم از یک آسیب‌پذیری فنی منفرد است، اجرای یک حملۀ امنیتی توسط مهاجم سایبری، مستلزم مجموعه‌ای از اقدامات پیچیده برای دور زدن و عبور از لایه‌های کنترلی امنیت اطلاعات است. لذا جهت اطمینان از سطح امنیت جاری، ضروری است تا در کنار ارزیابی آسیب‌پذیری‌ها از داخل سازمان، امنیت هر سیستم خاص یا مجموعه‌ای از سیستم‌ها و فرایندها توسط ابزارهای آزمون نفوذ و از دیدگاه نفوذپذیری یک مهاجم واقعی بررسی شود.

انواع تست نفوذ

آزمون نفوذ، خدماتی قاعده‌مند برای ارزیابی امنیت زیرساخت فناوری اطلاعات، سامانه‌ها، اپلیکیشن‌های موبایل و نرم‌افزارها در زمان سرویس‌دهی روزمره می‌باشد. در تست های نفوذ سعی براین است نقاط ضعف مرتبط با عملکرد سیستم ، از دیدگاه یک عامل مخرب نفوذگر کشف شود.منشأ نقض داده ، علاوه بر یک آسیب‌پذیری در بستر نرم‌افزاری ، می‌تواند پیکربندی نامناسب نرم‌افزار یا سیستم عامل ، تجهیزات شبکه مرتبط با سرویس یا حتی اعمال و رفتار ناامن کاربران در انجام امور روزمره و یا در مواجهه با شرایط خاص باشد. در واقع، آزمون نفوذ حمله‌ای را به واسطه یک هکر شبیه‌سازی می‌کند. از طریق حمله شبیه سازی شده سایبری توسط تست نفوذ ، سعی در کشف نقاط ضعف فنی و فرایندی عناصر یک سرویس‌دهنده در سازمان می شود. علاوه بر این، اعتبارسنجی تأثیر‌مکانیزم‌های دفاعیِ موجود، بررسی میزان آگاهی و التزام عملی کاربران نسبت به سیاست‌های امنیتی جاری، از دیگر دستاوردهای اجرای آزمون نفوذ به یک سازمان است.

ابزارهایی که «شرکت فنی مهندسی نوآوران افراتک هوشمند» در زمینه اجرای خدمات تست نفوذ و ارزیابی امنیتی تامین می‌نماید را می‌توانید در لینک زیر مشاهده نمایید.

خدمات آزمون نفوذ و همچنین استقرار فرایند مدیریت آسیب‌پذیری در یک سازمان :

  • مشاوره  و راه‌اندازی زیرساخت‌های ارزیابی امنیتی متناسب با مأموریت سازمان

  • مشاوره و استقرار و بهینه‌سازی فرایندهای مرتبط با ارزیابی امنیتی در سازمان

  • مشاوره و انجام خدمات آزمون نفوذ

  • مشاوره در برطرف سازی مخاطرات و آسیب‌پذیری‌های امنیتی

چرا به تست نفوذ نیاز داریم؟

تست نفوذ، حفره‌های امنیتی داخل شبکه، اپلیکیشن و دادهها که درباره آن‌ها اطلاعی ندارید را شناسایی خواهد کرد. به طور مثال، شاید بعد از انجام تست نفوذ مشخص شود که باید پیکربندی‌های نادرست را در یک سرور DNS اصلاح کنید.

انجام تست نفوذ، کنترل‌های امنیتی توصیه شده را به منظور ارتقای وضعیت امنیت سازمان، شناسایی می‌کند.

تست نفوذ ، در مورد نحوه انجام پاسخ به حادثه (Incident Response) به تیم فناوری اطلاعات ایدههای کامل تری می‌دهد.

پس از انجام تست نفوذ، تیم متخصصان امنیت در بخش پاسخ به حادثه، حوادث امنیتی را به شیوه‌ی بهتری مدیریت می‌کنند .

تست نفوذ به سازمانها در تداوم کسب‌و‌کار ، در مواقع بحرانی یک حمله سایبری و در جهت برقراری مجدد امنیت به بهترین شکل کمک می کند. اگر سازمان شما یک آزمایش سه ماهه یا سالانه انجام دهد، این فرصت را خواهید داشت که برنامه‌های تداوم کسب‌وکار خود را به روز کنید و قابلیت‌های پشتیبان‌گیری و بازیابی اطلاعات خود را بررسی کنید.

تست نفوذ همینطور اینکه که یک مهاجم، کجا و چگونه ممکن است به شبکه سازمان نفوذ کند را نشان می دهد. آگاهی از این موضوع به شما این امکان را می‌دهد که قبل از وقوع یک حمله واقعی، نقاط ضعف سیستم را شناسایی و برطرف کنید.