سیستم مدیریت امنیت اطلاعات (ISMS) چیست؟

سیستم مدیریت امنیت اطلاعات (ISMS) ، رویکرد سازمان را در مورد مباحث امنیت اطلاعات و حریم خصوصی ترسیم می کند. ISMS به سازمانها در شناسایی و رسیدگی به خطرات پیرامون اطلاعات مهم و دارایی های مرتبط کمک می کند.که این امر این به نوبه خود از کسب و کارها در برابر نقض امنیت محافظت می کند و تأثیر هرگونه اختلالی را که ممکن است رخ دهد به حداقل می رساند.

با کمک یک سیستم مدیریت امنیت اطلاعات، ممکن است از مقررات مختلفی پیروی کنید، از جمله GDPR (مقررات عمومی حفاظت از داده ها) و ISO 27001.یک سیستم مدیریت امنیت اطلاعات (ISMS) عمدتاً بر حفاظت از 3 جنبه کلیدی تمرکز دارد:

 • محرمانه بودن :

به غیر از گیرندگان مورد نظر ، شخص دیگری نمی تواند به هر طریقی که صریحاً مجاز نیست به داده ها دسترسی داشته باشد و یا از آنها استفاده کند.

 • یکپارچگی :

ISMS اطمینان می دهد که داده ها و اطلاعات عاری از خطا و دستکاری هستند و همچنین در یک مکان امن نگهداری می شوند.

 • در دسترس بودن :

دسترسی و استفاده از این اطلاعات برای افراد مجاز آسان تر می شود.

ISO 27001 چیست و چه ارتباطی با ISMS دارد؟

ISO 27001 یک استاندارد بین المللی در مورد نحوه مدیریت امنیت اطلاعات است. ماهیت استاندارد ISO 27001 نحوه توسعه و نگهداری یک سیستم ISMS است.به همین دلیل است که ISMS وجود دارد .

این استاندارد مجموعه ای از کنترل ها را مختص امنیت اطلاعات ارائه می کند که یک سازمان باید بر اساس نتایج ارزیابی ریسک و الزامات طرف های ذینفع اجرا کند. به عبارت دیگر، برای هر ریسکی که نیاز به بررسی دارد، ترکیبی از انواع مختلف کنترل ها اجرا خواهد شد.

چرا رویکرد سازمانها به سیستم های مدیریت امنیت اطلاعات (ISMS) در حال افزایش است؟

افزایش فشار بر سازمان ها برای توسعه استانداردهای بالاتر امنیت اطلاعات، رویکرد آنها را به ISMS افزایش داده است. شرکت‌هایی که شبکه‌های تامین پیچیده‌ای دارند ، بیشترین نیاز را به استقرار سیستم های مدیریت امنیت اطلاعات دارند.


در زیر برخی از دلایلی که چرا سازمان ها در مورد امنیت اطلاعات تحت نظارت هستند ، آمده اند:

 • جرایم سایبری هزینه ساز است:

یکی از دلایل توسعه امنیت سایبری این است که اکثر شرکت ها نمی توانند از عهده هزینه های خسارت های ناشی از نقض داده ها برآیند. گزارش هزینه امنیتی یک نقض داده IBM 1 تخمین می زند که میانگین هزینه نقض داده در سال 2022 4.24 میلیون دلار است .مبلغی که ممکن است بسیاری از مشاغل را از کارمزد خارج کند. بر اساس یک مطالعه اخیر، هزینه جرایم سایبری در سراسر جهان تا سال 2025 از 6 تریلیون دلار به 10.5 تریلیون دلار افزایش خواهد یافت.

 • توسعه اتوماسیون :

در حال حاضر توسعه زیرساخت های یک شرکت مبتنی بر فناوری های خودکار می باشند. هر سیستم خودکار از کدی تشکیل شده است که مجرمانی که سیستم را هک می کنند می توانند به آن دسترسی داشته باشند. در نتیجه، هرچه فعالیت‌های بیشتری به صورت دیجیتالی انجام شود، شانس بیشتری برای دستیابی هکرها به اطلاعات محرمانه وجود خواهد داشت.

 • آسیب پذیری ها همه جا هستند :

طیف وسیعی از فناوری ها وجود دارد که ممکن است توسط هکرها مورد سوء استفاده قرار گیرند، نه صرفاً رایانه ها، وب سایت ها و سرورها. اقلام و سیستم های بیشتری نسبت به قبل در برابر حملات سایبری آسیب پذیر هستند، از سیستم های خطوط هوایی و هشدار خودرو گرفته تا شبکه های برق و سیستم های امنیتی.چه کسی و چرا به ISMS نیاز دارد؟

به طور کلی پیاده سازی یک سیستم مدیریت امنیت اطلاعات (ISMS ) ، برای همه شرکت ها، صرف نظر از نوع صنعت و اندازه شرکت، منطقی و توجیه پذیر می باشد. در حال حاضر بیشترین تمرکز بر روی شرکت های نرم افزار محور، دیجیتالی و مبتنی بر SaaS است. به عنوان مثال، بازارهای سلامت دارای حداقل استانداردهای سختگیرانه ای هستند که باید در زمینه امنیت اطلاعات برای اطمینان از محرمانه بودن پزشکی رعایت شوند.

در صنعت خودروسازی، این موضوع بیشتر به محصول مربوط می شود: این محصول به قدری پیچیده است و توسط افراد زیادی تولید می شود که قبل از اینکه یک وسیله نقلیه بتواند در جاده ها قرار بگیرد، فرآیندهای تایید کاملاً تنظیم شده وجود دارد. هرکسی که در زنجیره تامین دخیل است باید الزامات امنیت اطلاعات قابل اجرا در صنعت  را برآورده کند.

ISMS چگونه کار می کند؟

سیستم های مدیریت امنیت اطلاعات در شرکت ها فرآیند گرا بوده و همواره بر عهده مدیریت است. ISMS یک رویکرد از بالا به پایین می باشد. بسته به هدف مدیریت ، راهکار ها و روش هایی را برای اعمال یا ایجاد برای اطمینان از امنیت اطلاعات در فعالیت های شرکت انتخاب می کند. مدیریت باید به طور منظم دامنه، شدت و پیشرفت اقدامات را بررسی کند.

هدف ISMS دستیابی به حداکثر امنیت اطلاعات نیست. بلکه هدف دستیابی به سطح مورد نظر سازمان به امنیت اطلاعات است. قدرت ریسک پذیری یک نکته کلیدی است. یک شرکت باید اطلاعات، خطرات و تأثیرات مالی یک ریسک تحقق یافته را بداند. بر اساس این دانش، مدیریت باید تصمیم بگیرد که تا چه حد ریسک ها باید توسط یک ISMS کاهش یابد.

در زیر چند مورد قبل از انجام اقداماتی برای پیاده سازی ISMS،  که باید برای آنها برنامه ریزی کنید و به آنها برسید ، آمده است :

 • منبع پیاده سازی ISMS :

به کارگیری یک سیستم مدیریت امنیت اطلاعات که مطابق با استاندارد ISO 27001 و یا دارای گواهینامه باشد ممکن است کاری دشوار باشد. برای استقرار صحیح ISMS، به مدیر و یا تیمی با اختصاص زمان کافی ، منابع و تخصص لازم نیاز دارید. هنگامی که ISMS شما راه اندازی شد، شرکت شما به مکانیسم های مدیریتی مناسب برای نظارت بر آن نیاز دارد.

 • ابزارهای پیاده سازی و سیستم های مدیریت مستمر 

در هنگام پیاده سازی یک سیستم جامع مدیریت امنیت اطلاعات ، در نظر داشتن منابع زیادی که مورد استفاده قرار می گیرد، بخش مهمی از کار است. علاوه بر داده‌ها و اطلاعات لازم ، نرم‌افزار و سخت‌افزارهای شرکت، زیرساخت فیزیکی و حتی کارمندان و تامین‌کنندگان شرکت همگی می‌توانند جزئی از منابع مورد استفاده شوند. چندین کار وجود دارد که باید برای پیگیری همه آنها در ISMS خود انجام دهید. استفاده از یک رویکرد سیستماتیک برای مدیریت ریسک، موفقیت کل سازمان شما را تضمین می کند.

 • سیاست ها و محدودیت های قابل اجرا 

در صورت بروز نقض داده ها، سیستم مدیریت امنیت اطلاعات سازمان  به کارکنان، تامین کنندگان و سایر ذینفعان کلیدی آموزش می دهد که چگونه داده های خود را ایمن نگه دارند. پیاده سازی راهکارها و فرآیندهای اجرای امنیت اطلاعات ، باید کاملاً قابل درک و آسان اجرا شوند. به این ترتیب، مزایای ISMS برای یک کسب و کار به طور جامع و عمومی و همینطور یکپارچه در آن ایجاد می شود.

 • استراتژی های ارتباطی و تعامل برای کارکنان

بر اساس استانداردهای ISO 27001، سیستم های مدیریت امنیت اطلاعات باید شریان حیاتی یک سازمان باشند. کسانی که به امنیت اطلاعات علاقه مند هستند باید از ISMS خود و همچنین دلایل اهمیت آن و وظایف خود در حفظ آن آگاه شوند. وجود ابزارها و فرآیندهای مناسب برای انجام کار بسیار مهم است. حتی ممکن است مجبور شوید برخی از جلسات آموزش امنیت اطلاعات را برگزار کنید.

 • ابزارها و سیستم های مدیریت زنجیره تامین

سیستم مدیریت امنیت اطلاعات در یک سازمان فراتر از حوزه کاری داخلی آن استفاده خواهد شد. تامین کنندگان و سایر اشخاص ثالث ممکن است از طرف سازمان به اطلاعات مهم دسترسی داشته باشند یا مسئول آن باشند. همچنین مطابقت با استاندارد ISO 27001 ممکن است به انطباق ISMS  نیز نیاز داشته باشد. بنابراین اطمینان از یکپارچگی سازمان با محافظت از خود در برابر خطرات یا چالش‌هایی که داده‌های شما ممکن است ایجاد کند، الزامیست.

 • کار با حسابرسان شخص ثالث و اخذ گواهینامه

برای دریافت گواهینامه جامع ISO 27001، یک سازمان مستقل باید معتبر باشد.

 • بهبود مستمر ISMS و منابع عملیاتی

 همانطور که سازمان رشد می کند و توسعه می یابد، زیرساخت امنیت اطلاعات آن نیز افزایش می یابد، که برای همگام شدن با تهدیدات در حال تغییر سازگار است. حتی اگر سیستم مرتکب اشتباه شود، ممکن است از اطلاعاتی که از آن جمع‌آوری می‌کند برای ادامه بهبود استفاده کند .ارزیابی ریسک و پاسخ هرگز تمام نمی‌شود.