شبکه کامپیوتری چیست؟

در این مقاله ، نحوه کار شبکه های کامپیوتری ، معماری مورد استفاده برای طراحی شبکه ها و نحوه ایمن نگه داشتن آنها مورد مطالعه قرار می گیرد .

یک شبکه کامپیوتری شامل دو یا چند کامپیوتر می باشد که توسط کابل  یا به وسیله WiFi (بی سیم) و با هدف انتقال ، تبادل یا اشتراک داده ها و منابع به هم متصل شده اند. یک شبکه کامپیوتری را می توان از طریق سخت افزارها (مانند روترها، سوئیچ ها، نقاط دسترسی و کابل ها) و نرم افزار (مانند سیستم عامل ها یا برنامه های کاربردی تجاری) ساخت.

موقعیت جغرافیایی اغلب یک شبکه کامپیوتری را تعریف می کند. به عنوان مثال، یک LAN (شبکه محلی) کامپیوترها را در یک فضای فیزیکی تعریف شده مانند یک ساختمان اداری به هم متصل می کند، در حالی که یک WAN (شبکه گسترده) می تواند رایانه ها را در سراسر قاره ها متصل کند. اینترنت بزرگترین نمونه شبکه WAN است که میلیاردها کامپیوتر را در سراسر جهان به هم متصل می کند.

شما می توانید یک شبکه کامپیوتری را با پروتکل هایی که برای برقراری ارتباط استفاده می کند، آرایش فیزیکی اجزای آن، نحوه کنترل ترافیک و هدف آن تعریف کنید.

شبکه های کامپیوتری ارتباط را برای هر کسب و کار، سرگرمی و هدف تحقیقاتی امکان پذیر می کنند. اینترنت، جستجوی آنلاین، ایمیل، اشتراک‌گذاری صدا و تصویر، تجارت آنلاین، پخش زنده و شبکه‌های اجتماعی همه به دلیل شبکه‌های رایانه‌ای وجود دارند.

حال آنکه شرکت فنی مهندسی نوآوران افراتک هوشمند به دلیل ارتباط روزانه با رنج وسیعی از تجهیزات شبکه، زیرساخت و مخابراتی و کار تخصصی، فنی و پشتیبانی بر روی این نوع تجهیزات، کارفرمایان و مصرف کنندگان را برآن می دارد تا برای انتخاب و خرید تجهیزات شبکه مصرفی خود با قیمت مناسب و کارائی لازم از گروه افراتک مشاوره و حتی خرید نمایند. کلیه تجهیزات شبکه توصیه شده از سوی افراتک قبلا از سوی همکاران ما تست شده و در پروژه های مختلف مورد استفاده و ارزیابی قرار گرفته است.

انواع شبکه های کامپیوتری

همانطور که نیازهای شبکه تکامل یافت، انواع شبکه های کامپیوتری که این نیازها را برآورده می کنند نیز تکامل یافتند. در ادامه رایج ترین و پرکاربردترین انواع شبکه های کامپیوتری آورده شده است:

  • LAN (شبکه محلی):

یک LAN یا شبکه محلی ، رایانه ها را در فاصله نسبتاً کوتاهی به هم متصل می کند و به آنها اجازه می دهد داده ها، فایل ها و منابع را به اشتراک بگذارند. به عنوان مثال، یک LAN ممکن است تمام کامپیوترهای یک ساختمان اداری، مدرسه و یا بیمارستان را به هم متصل کند. به طور معمول، شبکه های محلی تحت مالکیت و مدیریت خصوصی هستند.

  • WLAN (شبکه محلی بی سیم):

یک WLAN درست مانند یک LAN است اما اتصالات بین دستگاه های موجود در شبکه به صورت بی سیم انجام می شود.

  • WAN (شبکه گسترده):

 یک WAN یا شبکه گسترده کامپیوترها را در یک منطقه وسیع مانند دو شهر و یا حتی قاره ای به قاره دیگر متصل می کند. اینترنت بزرگترین شبکه WAN است که میلیاردها کامپیوتر را در سراسر جهان به هم متصل می کند. معمولاً مدل های مالکیت جمعی یا توزیع شده را برای مدیریت WAN خواهید دید.

  • MAN (شبکه منطقه شهری):

MAN یا Metropolitan Area Network ، معمولاً بزرگتر از شبکه های LAN اما کوچکتر از شبکه های WAN می باشد. شهرها و نهادهای دولتی معمولاً تحت مالکیت و مدیریت MAN هستند.

  • PAN (شبکه ناحیه شخصی):

PAN یا Personal Area Network به یک نفر خدمات می دهد. برای مثال، اگر یک دستگاه iPhone و یک دستگاه Mac دارید، به احتمال زیاد یک PAN راه‌اندازی کرده‌اید که محتوا را در هر دو دستگاه (پیام‌های متنی، ایمیل‌ها، عکس‌ها و موارد دیگر) به اشتراک گذاشته و همگام‌سازی می‌کند.

  • SAN (شبکه فضای ذخیره سازی):

SAN یا Storage Area Network یک شبکه تخصصی می باشد که دسترسی به ذخیره سازی سطح بلوک ، شبکه مشترک و یا ذخیره سازی ابری که از نظر کاربر شبیه یک درایو ذخیره سازی می باشد ، را فراهم می کند.

  • CAN (شبکه پردیس):

CAN یا Campus Area Network به عنوان یک شبکه منطقه ای شرکتی نیز شناخته می شود. یک CAN بزرگتر از یک LAN اما کوچکتر از یک WAN است. CAN ها به سایت هایی مانند کالج ها، دانشگاه ها و پردیس های تجاری خدمت می کنند.

  • VPN (شبکه خصوصی مجازی):

VPN یک اتصال امن و نقطه به نقطه بین دو نقطه انتهایی شبکه است. VPN یک کانال رمزگذاری شده ایجاد می کند که هویت کاربر و اعتبار دسترسی و همچنین هرگونه داده منتقل شده را برای هکرها غیرقابل دسترس نگه می دارد.