در این مقاله سعی شده سرورهای  HP و DELL  از لحاظ پشتیبانی سرور ، تامین قطعات ، قابلیت اطمینان پذیری ، رابط گرافیکی ، مصرف برق و انرژی ، بازده سرور و… بررسی شوند ، در ادامه به ارائه این موارد می پردازیم:

پشتیبانی سرور

 • شرکت Dell پشتیبانی خود از جمله آپدیت‌های سیستم عامل و Firmware های (ثابت افزار ) مدیریت را به صورت رایگان در سایت خود، بدون محدودیت با استفاده از Dell ProSupport ارائه می‌دهد. درحالیکه شرکت HP برای پشتیبانی و دریافت آپدیت‌ها نیاز به اخذ قرارداد پشتیبانی دارد. که این مورد در ایران با محدودیت‌های خاص خود مواجه است.

تامین قطعات

 • سرورهای  HP مجهز به تکنولوژی پیشرفته iLO هستند که دسترسی‌پذیری و رفع خطا و Down Time را در این سرورها به حداقل رسانده است. در سرورهای HP قبل از اینکه قطعه‌ای کامل معیوب و غیرقابل استفاده شود، به ادمین سرور خطا می‌دهد که قطعه‌ای در خطر معیوب شدن و از کار افتادن است. به این صورت ادمین سرور زمان بیشتری برای تهیه قطعه جدید و جایگزینی آن دارد. ولی این امکان در سرورهای Dell وجود ندارد. نکته دیگر اینکه قطعات دست دوم زیادی هم از سرورهای HP در بازار موجود هستند که می‌توان مدت‌ها از آنها استفاده کرد. و تهیه آن به مراتب آسان‌تر و با هزینه کمتری امکان‌پذیر است.

قابلیت اطمینان

 • اگر در سازمان حساسی کار می‌کنید و بیگ دیتا دارید سری Superdome HPE سرورهای قدرتمند HP را خریداری کنید زیرا قابلیت اطمینان و مدیریت حجم کاری بالا از ویژگی‌های اثبات شده این سری از برند HP است.
 • شنیدن اینکه سال هاست سرورهای شرکت Dell بدون حتی کوچکترین خرابی کار می کنند، چیز عجیبی نیست شرکت Dell EMC  همواره در تلاش بوده است تا سرورهای خود را بصورت مداوم بهبود و خطوط تولید سرور های با تکنولوژی جدیدتر را همواره دارا باشد.
 • طبق یک نظرسنجی که در آپریل سال 2020 انجام شد .آمار خرابی محصولات HP حدود 2 برابر سرورهای Dell  بوده است. البته سیستم های HPE با هشدارهای پیش بینی برای قطعاتی که احتمال خرابی دارند، به مدیر سیستم اخطار می دهند. این امر به ادمین امکان تعمیر یا تعویض قطعات را قبل از خراب شدن می دهد.

رابط گرافیکی

 • سرورهای Dell از رابط گرافیگی GU استفاده می‌کنند که از نظر کاربرد و سطح کیفی ضعیف‌تر از رابط گرافیکی HP یعنی iLO است. نکته بعدی در مقایسه این دو رابط گرافیکی سرعت به روزرسانی آنهاست که iLO با سرعت بالاتری و در زمان کمتری آپدیت خواهد شد. بطور کلی iLO کاربرپسند‌تر و سریع‌تر است.

مصرف انرژی

 • سرورهای HP دارای ویژگی Energy Star هستند و از نظر مصرف انرژی بسیار بهتر و کارآمدتر هستند. هرچند که Dell هم در این زمینه تلاش‌های زیادی برای ارتقا این مورد داشته است. ولی هنوز نتوانسته به سطح سرورهای قدرتمند شرکت HP برسد.
 • مصرف برق یکی از مواردی است که در انتخاب سرورها به یک عامل تعیین کننده تبدیل می‌شود. از این رو برای انتخاب سخت افزار مناسب برای سرور دیتاسنتر خود باید به این مورد حیاتی بیشترین توجه را داشته باشید. اکنون زمان آن فرا رسیده است که سرورهای قدیمی خود را به کارآمدترین سرورها آپدیت کنید .
 • HP جدیدترین و قدرتمندترین power management خود را ارائه داده است که می تواند قدرت تغذیه را تا 40 درصد بیشتر فراهم سازد

 درجه حرارت کارکرد سرور

 • هر دو سرور را می توان در Rack یا Tower پیکربندی کرد.سرورهای HP با توجه به قابلیت نمایش سه بعدی سنسور های حرارتی می تواند دمای رک را نیز به شما نمایش دهد. دمای این سرورها در حالت غیر عملیاتی 10 تا 33 درجه سانتیگراد و در مرحله عملیاتی 40 تا 63 درجه سانتیگراد است.
 • سرورهای Dell با فناوری هوای تازه  (Fresh Air) طراحی شده اند و درجه حرارت برای پیکربندی به صورت Tower 10  تا 31 درجه سانتیگراد و 40- تا 65 درجه سانتیگراد در حالت‌های غیرعملیاتی و عملیاتی است.  در حالت RACK دمای فاز غیر عملیاتی از 40 درجه سانتیگراد تا 58 درجه سانتیگراد و در مرحله عملیاتی از 40- تا 60 درجه سانتیگراد است.

بازده سرور

 • سرورهای Dell تا 25٪ انرژی کمتری نسبت به نسل های قبلی خود مصرف می کنند و حدود 3 برابر کارایی بیشتری ارائه می دهند.
 • سرورهای HP برای کارآیی بالاتر با مشارکت Energy Star طراحی شده اند و از این رو از نظر مصرف انرژی بسیار کارآمد هستند.

از نظر سرعت و کارایی، هر دو برند تقریبا مشابه هم هستند و سرورهای قدرتمندی تولید می‌کنند.

قیمت سرور

 • شاید در ابتدا با یک مقایسه سطحی بگویید که سرور Dell خواهیم خرید زیرا ارزان‌تر است. اما باید به شما بگویم که با توجه به ویژگی‌های سرورHP  و طول عمر بالای این سرور بهتر است تصمیم منطقی بگیرید که هزینه خرید بالاتری پرداخت کنید ولی در هزینه نگهداری صرفه جویی کنید و سرور HP خریداری کنید.
 • اکثر کاربران به هنگام مذاکره با شرکت Dell از انعطاف پذیری کم در قیمت محصولات خبر می دهند. هر چند Dell با مشتریان دائمی و مهم تر مذاکرات بهتری انجام می دهد. در سال های گذشته Dell مقرون به صرفه تر بود، اما این روزها تفاوت قیمت اندکی دیده می شود.
 • HPE معمولا انعطاف پذیری بیشتری در قیمت ها دارد، اگرچه نقل قول های اولیه در اکثر موارد شبیه به Dell است. در بیشتر موارد، رابطه شما با فروشنده، عامل مهمتر خواهد بود.
 • HP به طور متوسط ​​کمی گران تر از دل است. HP مایل به انتخاب فروشگاه های مشاور بزرگتر است که در آن ثبات طولانی مدت مهمترین هدف نسبت به هزینه است. این مورد در سراسر جهان از طریق تعدادی کانال پشتیبانی می شود. یافتن قطعات و لوازم یدکی های HPE بسیار آسان است اما باید مراقب لوازم و قطعات فیک بود که این روزها در بازار ایران بشدت زیاد شده اند.
  • اگر سرور DELL خریداری کنید از نظر قیمت و هزینه انتظار انعطاف پذیری نداشته باشید. برخلاف آن سرورهای HP است که بسیار در کانفیگ و قیمت انعطاف‌پذیر و قابل مذاکره هستند. اگر کسب و کاری دارید که در حال حاضر کوچک است ولی چشم انداز توسعه دارید، بهترین انتخاب برای شما سرورHP  است. زیرا می‌توانید در حال حاضر سرور را با سخت افزار پایه خریداری کنید و به راحتی نیاز کسب و کار خود را رفع کنید که هزینه کمتری به کسب و کار نوپای شما تحمیل می شود و پس از آن به مرور با توسعه کسب و کارتان سرور را هم میتوانید ارتقا دهید.

مقایسه ابزار های مدیریتی

 • ابزار مدیریت HPE ، iLO است و ابزار مدیریت Dell ، iDRAC  می باشد. هر دو سیستم پیشرفت زیادی برای ارائه ویژگی های مشابه مانند پشتیبانی از HTML5 داشته اند. در سال های گذشته تفاوت های زیادی وجود داشت اما امروزه پیاده سازی IPMI به اندازه کافی به عنوان یک عامل تعیین کننده قابل توجه نیست.

سرورهای Dell

 • iDRAC در نسل های اخیر راه زیادی را طی کرده است. با وجود iDRAC 7 شما دیگر به java نیازی ندارید. هر چند رابط کاربری گرافیکی (Graphic User Interface) Dell به خوبیِ رابط کاربری گرافیکی جدید ILO نمی باشد. تا آنجا که License اجازه می دهد ، iDRAC از License فیزیکی استفاده می کند که می تواند در بازار ثانویه خریداری شود و از طریق OEM پس از end-of-life از قفل شدن مجدد جلوگیری می کند. عموما به روز رسانی ها در iDrac کمی طولانی تر هستند، و به نظر می رسد به طور کلی از iLO کمی کندتر است. با توجه به پیشینه قبلی، iDRAC یک ابزار مشابه برای RIS دارد که OpenManage Essentials نامیده می شود، هرچند هر دو بر روی برخی از نسخه های مرورگر مشکلاتی را دارند.

سرورهای HPE

 • ILO استاندارد در محصول گنجانده شده است، اما برای دستیابی به ویژگی های پیشرفته تر(i.e. post console session) نیاز به یک License دارد، که اگر سرورهای شما end-of-life شده باشند، از طریق OEM می تواند شما را مسدود کند ؛ شما نمی توانید نمونه پیش تر استفاده شده را خریداری کنید. بعضی از کاربران ادعا می کنند که شما فقط باید یک کلید خریداری کنید زیرا شما می توانید کلید پیشرفته چندین سرور را مجددا استفاده کنید، اما این در برابر شرایط سرویس است؛ شما باید کلیدهای جدیدی درست مثل iDRAC خریداری کنید. به طور کلی، GUI در ILO به نظر می رسد بصری تر است و این پلتفرم کمی سریع تر به نظر می رسد.

iLO : Integrated Lights-Out

iDRAC : Integrated Dell Remote Access Controller