سوئیچ شبکه چیست ؟

امروزه سوئیچ ها بخش مهمی از ساختار شبکه های صنعتی مدرن هستند. یک سوئیچ همانند جعبه ایست متشکل از چندین پورت اترنت که از این لحاظ شبیه هاب (Hub) می‌باشد، با وجود آنکه هر دو تجهیزها وظیفه برقراری ارتباط بین دستگاه‌های مختلف را بر عهده دارند، تفاوت از آنجاست که هاب بسته‌های ارسالی از طرف یک دستگاه را به همه درگاه‌های خود ارسال می‌کند و کلیه دستگاه‌های دیگر علاوه بر دستگاه مقصد این بسته‌ها را دریافت می‌کنند در حالیکه در سوئیچ ارتباطی مستقیم بین پورت دستگاه مبدا با درگاه دستگاه مقصد برقرار میشود و بسته‌ها مستقیما فقط برای آن ارسال می‌شود.
این ویژگی از آنجا می‌آید که سوئیچ می‌تواند بسته‌ها را پردازش کند، در سوییچ‌های معمولی که به سوییچ لایه ۲ معروفند این پردازش تا لایه دوم مدل مرجع OSI پیش می‌رود و نتیجه این پردازش، جدولی است که در سوییچ با خواندن آدرس سخت‌افزاری (MAC Address) فرستنده بسته و ثبت پورت ورودی تشکیل خواهد شد .

گفته شده که سوییچ بطور معمول در لایه ۲ مدل OSI کار می‌کند ولی سوییچ‌هایی با قابلیت کارکرد در لایه‌های مختلف حتی تا لایه ۷ را هم دارا هستند. پرکاربردترین سوییچ در بین لایه‌های مختلف بجز لایه دوم می‌توان به سوئیچ لایه ۳ اشاره کرد که در بسیاری موارد جایگزین مناسبی برای روتر می‌باشند. از سوییچ می‌توان در یک شبکه کوچک تا شبکه‌های بزرگ و یا Backbone های چند گیگابایتی استفاده کرد.

انواع سوییچ های شبکه:

۱- سوئیچ مدیریتی (Unmanaged Switch )
۲- سوئیچ غیرمدیریتی ( Managed Switch )

سوئیچ های غیرمدیریتی (Unmanaged )

یک سوییچ غیر مدیریتی بدون نیاز به پیکربندی به درستی کار می کند ولی برای پیکربندی طراحی نشده است بنابراین نیازی نیست که شما نگران نصب و پیکربندی آن باشید. سوییچ های غیرمدیریتی ظرفیت شبکه کمتری نسبت به سوییچ های مدیریتی دارند . سوییچ های غیرمدیریتی دارای قیمت کمتری هستند و تنها توانایی‌های پایه را ارائه میکنند، این دسته از سوییچ‌ها ویژگی هایی مثل دسترسی web page و مدیریت SNMP را ندارند. به همین دلیل شما معمولا این نوع سوییچ ها را در تجهیزات شبکه های کوچک می بینید.

سوئیچ های مدیریتی ( Managed)

برای کنترل و نگهداری شبکه های بزرگ و یا شبکه هایی که نیاز به پهنای باند زیاد و کنترل شده دارند نیازمند استفاده از سوئیچ های مدیریتی هستیم . یک سوییچ شبکه مدیریتی، قابل پیکربندی است و انعطاف پذیری و ظرفیت بیشتری نسبت به سوییچ های بدون مدیریت دارد . سوییچ های مدیریت شده دارای قابلیت دسترسی از طریق صفحات وب می باشند و پیکربندی آن ها توسط یک مرورگر اینترنت انجام پذیر است. شما می توانید این نوع سوییچ ها را به صورت محلی یا از راه دور مانیتور و تنظیم کنید تا کنترل شبکه بهتری به شما بدهد. آن ها از پروتکل پیکربندی SNMP جهت مدیریت شبکه و پروتکل RSTP جهت ایجاد شبکه های ریداندانت و خود ترمیم (self-healing) پشتیبانی میکنند. سوییچ های مدیریت شده دارای قیمتی بالاتر از سوییچ های بدون مدیریت هستند.

شرکت فنی مهندسی نوآوران افراتک هوشمند از طریق ایجاد همکاری با بیش از 30 شرکت داخلی و خارجی فعال در زمینه تولید تجهیزات انفورماتیک، این امکان را به شما می‌دهد تا تجهیزات مورد نیاز خود را با بالاترین کیفیت و در سریع‌ترین زمان به دست آورید.