بد افزار چیست؟

بدافزار ( Malware ) اصطلاحی کلی ، برای انواع نرم افزارهای مخرب که برای آسیب رساندن یا سوء استفاده از هر دستگاه ، سرویس یا شبکه طراحی شده است، می باشد. مجرمان سایبری معمولاً از بدافزارها برای استخراج داده‌های مالی ، سوابق مراقبت‌های بهداشتی، ایمیل‌های شخصی و گذرواژه‌ها و .. استفاده می کنند .متأسفانه بدافزارهای زیادی وجود دارد ، اما درک انواع مختلف بدافزار یکی از راه‌های محافظت از داده‌ها و دستگاه‌های شماست:

ویروس ها

ویروس معمولاً به‌عنوان پیوست در ایمیل قرار می‌گیرد که فایل ویروسی را در خود نگه می‌دارد و یا بخشی از بدافزار که اقدام مخرب را انجام می‌دهد. هنگامی که قربانی فایل را باز می کند، دستگاه آلوده می شود.باج افزار ( Ransomware )

باج‌افزار  ، یکی از سودآورترین و در نتیجه از محبوب‌ترین بدافزارها در بین مجرمان سایبری می باشد. باج افزار خود را روی دستگاه قربانی نصب می‌کند، فایل‌های او را رمزگذاری می‌کند و سپس برمی‌گردد و باج می‌خواهد (معمولاً در بیت‌کوین) تا آن داده‌ها را به کاربر بازگرداند.

ترس افزار

مجرمان سایبری ، برای اینکه برنامه های جعلی خود را بفروشند در کاربران ترس آلوده شدن رایانه‌ها یا موبایل و یا تبلت را ایجاد می کنند .در یک کلاهبرداری معمولی ترس افزاری ، ممکن است هنگام مرور وب پیام هشدار دهنده ای مانند: “هشدار: رایانه شما آلوده شده است!” یا “شما ویروس دارید!” را مشاهده کنید .

انواع بدافزار

کرم ها( Worms )

کرم‌ها نوعی از بدافزار هستند که معمولاً با سوءاستفاده از ضعف امنیتی در یک نرم‌افزار یا سیستم عامل، توانایی کپی کردن خود را از دستگاهی به دستگاه دیگر دارند و برای عملکرد نیازی به تعامل کاربر ندارند. عملکرد کرم‌ها تا حد زیادی شبیه به ویروس‌ها می‌باشد یعنی کرم‌ها هم می‌توانند خود را تکثیر کنند.

تروجان ها( Trojan)

تروجان ها به عنوان برنامه های کاربردی بی ضرر ظاهر می شوند و کاربران را فریب می دهند تا آنها را دانلود و استفاده کنند. پس از راه‌اندازی، می‌توانند اطلاعات شخصی را بدزدند، دستگاهی را خراب کنند، از فعالیت‌ها جاسوسی کنند و یا حتی حمله کنند.نسخه های کپی نرم افزارهای پرفروش  معمولا آلوده به بدافزار تروجان می باشند.

جاسوس افزار (Spyware )

Spyware برنامه‌ای است که معمولاً بدون اطلاع کاربر بر روی رایانه او نصب می‌شود و اطلاعات شخصی یا عادات و جزئیات مرورگر وی را ضبط می‌کند. نرم افزارهای جاسوسی کاربران خود را قادر می سازد تا بر تمامی اشکال ارتباطات روی دستگاه مورد نظر نظارت کنند. نرم افزارهای جاسوسی اغلب توسط مجریان قانون، سازمان های دولتی و سازمان های امنیت اطلاعات برای آزمایش و نظارت بر ارتباطات در یک محیط حساس یا در یک تحقیق استفاده می شود. اما نرم افزارهای جاسوسی برای مصرف کنندگان نیز در دسترس است و به خریداران اجازه می دهد از همسر، فرزندان و کارمندان خود جاسوسی کنند.

ابزارهای تبلیغاتی مزاحم ( Adware )

این بدافزار ،  تبلیغات ناخواسته را به سمت کاربران هدایت می‌کنند و معمولاً هنگام انجام یک عمل خاص، تبلیغات چشمک زن یا پنجره‌های بازشو را نمایش می‌دهند. برنامه های Adware اغلب در ازای سرویس دیگری نصب می شوند، مانند حق استفاده از یک برنامه بدون پرداخت هزینه.برنامه های Adware گرچه همیشه هم مخرب نیستند، اما نرم افزار تبلیغاتی مزاحم می تواند امنیت کاربر را تضعیف کند. همچنین می تواند به بد افزارهای دیگر نیز به آسانی راه بدهد.

چگونه بفهمم که به بدافزار آلوده شده ام؟

رایج ترین علائمی که نشان می دهد رایانه شما توسط بدافزار در معرض خطر قرار گرفته عبارتند از:

  • عملکرد کند کامپیوتر
  • تغییر مسیرهای مرورگر یا زمانی که مرورگر وب شما را به سایت هایی می برد که قصد بازدید از آنها را نداشتید
  • هشدارهای آلوده شدن ، که اغلب با درخواست برای خرید چیزی برای رفع آنها همراه است
  • مشکلات خاموش کردن یا راه اندازی رایانه شما
  • تبلیغات پاپ آپ مکرر

هرچه علائم بیشتر ی را مشاهده کنید، احتمال اینکه رایانه شما به بدافزار آلوده شده باشد، بیشتر می شود. تغییر مسیرهای مرورگر و تعداد زیادی هشدارهای بازشو که ادعا می‌کنند ویروس دارید، قوی‌ترین نشانه‌های در معرض خطر قرار گرفتن سیستم شما می باشد.