معرفی دستگاه فورتی آنالایزر

شبکه ها به صورت مداوم با گسترش سطح حمله دیجیتال مواجه هستند و محافظت در برابر تهدیدات سایبری پیشرفته و نقض داده‌ها نیازمند مانیتورینگ مداوم ، رشد و به روزرسانی می باشد . فورتی آنالایزر Fortianalyzer ، محصول منحصر به فرد شرکت فورتینت ، با استفاده از ویژگی های پیشرفته شناسایی تهدیدات و رخدادهای شبکه ، امکان کنترل متمرکز شبکه را ایجاد کرده و همچنین براساس دریافت گزارشات و بررسی لاگ ها اقدامات لازم را در مورد ضعف های امنیتی انجام می دهد. فورتی آنالایزر ، قابلیت ثبت وقایع را به صورت لحظه ای دارا بوده و با توجه به تجزیه و تحلیل رخداد ها می تواند گزارشات متنوعی را ارائه نماید.

دستگاه فورتی آنالایزر ، قابلیت های مدیریت لاگ قدرتمند، تجزیه و تحلیل و پلتفرم گزارش دهی را توسط یک کنسول برای مدیریت و نظارت کامل ، اتوماسیون ، هماهنگ‌سازی و پاسخگویی ، فعال سازی راحت عملیات امنیتی و شناسایی فعال تهدیدات را به تیم های امنیتی سازمان ها ارائه می دهد .

ویژگی های فورتی آنالایزر

ارائه دید متمرکز NOC/SOC برای سطح حمله :

FortiSOC به تیم های مرکز عملیات امنیت جهت دسترسی فوری به لاگ ها و اطلاعات تهدیدات ، کمک می کند. متخصصین SOC ، از طریق گزارش ها و نمودار و گراف های فورتی آنالایزر می توانند اقدامات امنیتی لازم را در جهت مدیریت تهدیدات، آسیب‌پذیری‌ها و واکنش به حوادث انجام دهند.

مدیریت رویداد :

قابلیت مدیریت رویداد (Event Monitor) در دستگاه فورتی آنالایزر ، به تیم امنیت امکان نظارت و بررسی هشدارها را با توجه به لاگ ها، همینطور گزارش های  پردازش شده رویداد ها می دهد. در ضمن محققین می توانند از کنترل کننده های از پیش تعریف شده و یا سفارشی برای NOC و SOC به همراه فیلترهای قابل سفارش برای ایجاد نوتیفیکیشن ها استفاده کنند.

گزارش های فورتی آنالایزرها

FortiAnalyzer دارای بیش از 70 الگوی ، بیش از 950 مجموعه داده ، بیش از 900 نمودار و بیش از 160 ماکرو آماده استفاده می باشد که شامل گزارش‌های :  Secure SD-WAN ، VPN, بررسی امنیتی، آگاهی موقعیتی و … برای ارائه به سازمانها در قالب‌های مشاهده انعطاف‌پذیراز جمله : PDF، HTML، CSV XML و JSON می باشد.

فورتی آنالایزر

FortiView :

فورتی ویو Fortiview ، یک راه کار نظارت کامل که گزیده ای از هشدارهای مهم و دادههایی مانند خطرناک ترین تهدیدات و IOC های شبکه مانند بات نت و C&C، لیستی از ترافیک شبکه، اپلیکیشن ها، وب سایت ها و SaaS، VPN  و همچنین سایر اطلاعات سیستم های فابریک را ارائه می دهد.

Monitor view :

این قابلیت داشبوردهای NOC و SOC و ویجت هایی برای نمایش چندین اسکرین در مرکز عملیات ، در اختیار تیم های عملیات می گذارد.

Analyzer/Collector Mode :

عملکرد فورتی آنالایزرها در دو حالت عملیاتی طبقه بندی می شود: Analyzer و Collector.

حالت Collector شامل ارسال لاگ های دستگاه های متصل به Analyzer و بایگانی گزارش ها می باشد. با افزایش میزان لاگ ها به طرز چشمگیری به سازمان ها کمک می شود زیرا وظیفه دریافت لاگ ها به Collector واگذار شده ، بنابراین Analyzer می تواند بر تجزیه و تحلیل و گزارش دهی تمرکز داشته باشد. درضمن تیم های امنیت شبکه می توانند چند فورتی آنالایزر در حالت های Collector و  Analyzer  را با هم به کار گیرند و به این ترتیب بازدهی افزایش می یابد.

تشخیص تهدیدات با نشانگرهای تهدید (IOC) :

سرویس IOC فورتی آنالایزر ، هرگونه فعالیت‌ مشکوک در شبکه و سیستم‌عامل‌ را شناسایی می‌کند. سپس متخصص امنیت بر اساس اطلاعات  IOC می‌تواند تشخیص دهد که آیا به سیستم نفوذ شده یا خیر. پایگاه داده نشانگرهای تهدید توسط شرکت فورتی‌ نت به طور میانگین روزانه با ۵۰۰ هزار IOC مختلف به‌روزرسانی می‌شود.