فایروال به عنوان سرویس (FWaaS) چیست؟

فایروال به عنوان یک سرویس (FWaaS) یک راه حل امنیتی مبتنی بر فایروال ابری است که قابلیت های پیشرفته لایه 7 فایروال نسل بعدی  (NGFW) را ارائه می دهد، از جمله کنترل های دسترسی مانند فیلتر URL، حفاظت در برابر تهدیدات پیشرفته (ATP)، سیستم های پیشگیری از نفوذ (IPS) و امنیت DNS

از بسیاری جهات، FWaaS بسیار شبیه یک فایروال سخت افزاری است که شما می توانید در محل داشته باشید. با این حال، دارای مزایای مشخصی است، مانند توانایی مقیاس در لحظه برای ایجاد تناسب با یک شبکه در حال گسترش. همچنین توسط این فایروال می توانید خدمات جدیدی را ارائه دهید که قبلاً به آنها نیاز نداشتید.

همه این قابلیت ها به لطف این واقعیت که در فضای ابری قرار دارد امکان پذیر است. بنابراین، می توان آن را با توجه به اندازه ، تقاضا و نیازهای امنیتی منحصر به فرد شبکه قالب بندی کرد.

فایروال به عنوان سرویس (FWaaS) به عنوان فایروال ابری نیز شناخته می شود، این فایروال می تواند قابلیت های بازرسی ترافیک شبکه مبتنی بر ابر را برای مشتریانی که به دنبال از کار انداختن یا تقویت دستگاه های فایروال شبکه خود هستند، ارائه می دهد. این رویکرد بار تجهیزات مرکز داده داخلی و بار مدیریتی را برای تیم های امنیت سایبری داخلی کاهش می دهد.

 FWaaS چگونه کار می کند ؟

فایروال به عنوان یک سرویس مانند یک راه حل NGFW، ترافیک شبکه را فیلتر می کند تا از سازمان ها در برابر تهدیدات داخلی و خارجی محافظت کند. همراه با ویژگی‌های فایروال stateful مانند فیلتر کردن بسته‌ها، نظارت بر شبکه، امنیت پروتکل اینترنت (IPsec)، پشتیبانی از لایه سوکت‌های امن شبکه خصوصی مجازی (SSL VPN) و پروتکل اینترنت (IP)، FWaaS همچنین دارای قابلیت‌های بازرسی محتوای عمیق‌تری که شامل توانایی شناسایی حملات بدافزار و سایر تهدیدها می باشد است.FWaaS بین شبکه شما و اینترنت قرار دارد. هنگام ورود ترافیک به شبکه ، راه حل FWaaS آن را برای شناسایی و رسیدگی به تهدیدات بررسی می کند و بینشی را در مورد اینکه بسته داده از کجا آمده و سایر رفتارهایی که احتمال مخرب بودن آن را نشان دهد، به دست می آورد.

علاوه بر این، FWaaS می تواند به اطلاعات درون بسته های داده نگاه کند. این نوع بازرسی عمیق بسته (DPI) می‌تواند تیم پاسخ به تهدید را در مورد ترافیکی که ظاهر امنی دارد ولی حامل بدافزارها و سایر تهدیدات است آگاه کند . با برخی از پیشنهادات FWaaS، شما یک NGFW دریافت می کنید که راه حل را تامین می کند. با NGFW، می‌توانید ابزارهای یادگیری ماشینی را نیز که قابلیت شناسایی تهدیدات جدید و روز صفر را که قبلاً هرگز با آن‌ها مواجه نشده‌اید را دارند ،دریافت کنید. این کار با تجزیه و تحلیل نحوه رفتار بسته های داده و جستجوی رفتار غیرعادی و بالقوه خطرناک انجام می شود.Deep Packet Inspection : DPI

از آنجایی که سازمان‌های بیشتری شاهد رشد غیرمتمرکز شبکه‌های خود هستند، مزایای انتقال برنامه‌ها و داده‌ها به فضای ابری کاربردی‌تر و رایج‌تر شده است. این امر در مورد فایروال نیز صادق می باشد. اکنون، با ارائه فایروال از طریق ابر و به عنوان یک سرویس، شرکت ها می توانند از مزایای NGFW تعبیه شده در زیرساخت ابری بهره مند گردند.

چرا FWaaS مهم است؟

پلتفرم‌های FWaaS به دلایل اساسی زیر ، اهمیت زیادی در برنامه‌های امنیت سایبری دارند :

  • معمولا کسب و کارها استراتژی‌های اولیه ابر را به دلیل برون‌سپاری زیرساخت‌ها، نرم‌افزار و سایر خدمات اتخاذ می کنند.
  • کاهش ترافیک شبکه محلی در هنگام استفاده از پلتفرم FWaaS . زیرا از فضای ابری برای ترافیک خارج از سازمان استفاده می شود و از این طریق ترافیک از مراکز داده و پیوندهای ارتباطی برای کاربران از راه دور و موبایل عبور می کند.
  • بارگذاری یک سرویس امنیتی عمده به یک ارائه دهنده ابری، به منابع محدود داخلی اجازه می دهد تا بر فعالیت های دیگر تمرکز کنند.

مقایسه FWaaS با فایروال نسل بعدی NGFW

با معماری مبتنی بر ابر، ممکن است تصمیم چالش برانگیزی بگیرید: FWaaS یا NGFW؟ برای بسیاری از شرکت‌هایی که ریشه در فضای ابری دارند، انتخاب FWaaS نسبت به NGFW مزایای مشخصی دارد.

FWaaS عملکرد سریع‌تری را با برنامه‌های ابری ارائه می‌کند: برنامه‌های کاربردی ابری مانند Microsoft 365 برای استفاده در اینترنت ساخته شده‌اند. با یک NGFW، ترافیک باید قبل از بازگشت به اینترنت به یک مرکز داده شرکتی بازگردانده شود. این می تواند به عملکرد آسیب برساند.

FWaaS کپی کردن معماری‌های امنیتی را آسان‌تر می‌کند: اگر چندین مکان دارید، راه‌اندازی NGFW در هر یک ممکن است بسیار گران یا زمان‌بر باشد. با FWaaS، استقرار ساده و سریع است.

برخی از NGFW ها نمی توانند به اندازه کافی ترافیک SSL را بازرسی کنند: یک NGFW ممکن است مجبور باشد از نرم افزار برای پردازش بازرسی های SSL استفاده کند.که می تواند بر تجربه کاربر تأثیر منفی بگذارد.