مزایای کلیدی شکار تهدید ( Threat Hunting)

شکار تهدید به شما اطمینان می دهد که مهاجمان سایبری را زودتر شناسایی کنید. متدهای شکار تهدید با بررسی نحوه نفوذ بدافزارها به سیستم و همچنین شناسایی شکاف های امنیتی ، حتی قبل از اینکه مهاجمان متوجه آنها شوند ، از سیستم محافظت می کنند.

بر اساس گزارش IBM در سال 2021 ، به طور متوسط 287 روز طول می کشد تا سازمان ها یک نقض را کشف و مهار کنند. تهدیدها تنها زمانی آشکار می‌شوند که اتفاقی توجه برانگیز مانند باج‌افزاری که دسترسی به کامپیوتر را می بندد ، رخ دهد. مجرمان سایبری حتی می توانند تصمیم بگیرند که داده های محرمانه شما را در دارک وب بفروشند و یا از شما اخاذی کنند. استفاده از داده های حساس یا مالکیت معنوی هدف بازی است!

تا زمانی که مجرمان سایبری به هدف خود برسند، ماه ها در کمین سیستم شما هستندو هرچه زمان بیشتری بتوانند در شبکه شناسایی نشوند، داده های بیشتری جمع آوری و به نوبه خود، مجرمان سایبری آسیب بیشتری می توانند ایجاد کنند.

حال بیایید نگاهی به ۷ مزیت کلیدی شناسایی پیشگیرانه تهدیدات بیندازیم.

بهبود سرعت پاسخگویی

در مدیریت و پاسخگویی حوادث امنیت سایبری ، زمان از اهمیت بالایی برخوردار است. هرچه سریعتر بتوانید تهدیدات را متوقف کنید و اکسپلویت ها را ببندید، آسیب کمتری از نقض رخ می دهد. به طور متوسط، تشخیص breach در عرض 30 روز ، یک میلیون دلار در هزینه ها صرفه جویی می کند.

با به کارگیری تکنیک های شکار تهدید، خطراتی را پیدا می کنید که ابزارهای معمولی قادر به شناسایی آن ها نیستند. تیم‌های واکنش به حوادث زودتر اطلاعات را در اختیار دارند و می‌توانند سریع حرکت کنند. این به آنها کمک می کند تا تهدید را قبل از اینکه آسیب بیشتری به سیستم ها و داده های شرکت وارد کند خنثی کنند.

کوتاه شدن زمان بررسی

عواقب پس از کشف یک حادثه امنیت سایبری ، اغلب ازبین برنده اعتبار و آسیب زا می باشد. تهدیدات سایبری همچون بمبی هستند که سازمان ها ، صرف نظر از اینکه چقدر آماده باشند، باید با آن مقابله کنند. و پیدا کردن راه حل تهدیدات می تواند ساعت ها یا روزها طول بکشد . در حالی که این زمان سردرگمی تیم های امنیت سایبری می تواند فرصتی برای فرار مهاجمان سایبری با هر مقدار اطلاعات که لازم دارند ، باشد .

هنگامی که داده‌های گسترده‌ای را از شکار تهدیدات گذشته جمع‌آوری کردید، بررسی‌های حوادث غیرمنتظره بعدی با داده‌های فراوان شروع می‌شود. که باعث کاهش زمان تحلیلها برای شکار تهدیدات بعدی می شود.

 درک عمیق تر از سازمان

شکار تهدید تصویری دقیق از قابلیت های تیم امنیت سایبری سازمان را در اختیار تحلیلگران فناوری اطلاعات قرار می دهد. حتی اگر شکار تهدید هیچ تهدیدی را کشف نکند، بینش هایی که به دست می آورید می تواند ارزشمند باشد. تقویت سیستم‌های دفاعی ، به کاهش خطرات در آینده کمک می‌کند.

کیفیت تیم امنیت سایبری شما را بهبود می بخشد

استخدام یک شکارچی تهدید باعث بالا رفتن کیفیت تیم امنیت سایبری در یک سازمان می شود. یک شکارچی تهدید، امنیت سایبری را به طور کلی می‌داند، اما همچنین با  شبکه و مهندسی معکوس آشنا می‌شود. مدیریت بدافزار، تجزیه و تحلیل امنیتی و روش های واکنش به حادثه نیز از ویژگی های مطلوب هستند.

شکارچیان تهدید احتمالاً دارای گواهینامه مرتبط هستند، مانند Certified Ethical Hacker (CEH)، Certified Cyber Threat Hunting Professional (CCTHP) یا Certified Threat Intelligence Analyst (CTIA).

حل مسئله پیشرفته و مهارت های تفکر انتقادی نیز برای شکارچی تهدید مهم هستند. شکارچیان تهدید باید اشتیاق داشته باشند که از آخرین روندهای مدیریت تهدید مطلع باشند. تیم امنیت سایبری با حضور آنها وضعیت بهتری خواهد داشت. با یادگیری مدیریت تهدید در حین کار، این مهارت‌ها بر روی بقیه کارکنان تأثیر می‌گذارد.

کاهش موارد مثبت کاذب 

یکی از بزرگترین موانع مدیریت تهدید موثر ، مثبت کاذب است. تقریبا نیمی از هشدارهای امنیت سایبری مثبت کاذب هستند. توقف کامل هشدارهای مثبت کاذب ممکن نیست. اما ، وقتی که مقادیر مثبت کاذب به اندازه کافی زیاد باشد، واکنش سریع تیم‌های امنیتی به تهدیدات واقعی را سخت‌تر می‌کند. مثبت کاذب همچنین منجر به رضایت خاطر کارکنان امنیت سایبری نسبت به هشدارها می شود.

شکار تهدید یک فرآیند پیشگیرانه، تحلیلی، تکراری و مبتنی بر افراد می باشد . این بدان معنی است که شما نه تنها داده های تهدید، بلکه فرآیندهایی را که آنها را گزارش می کنند، ارزیابی می کنید. گفته می‌شود، سازمان می‌تواند هشدارها را ساده‌سازی کند و حجم مثبت‌های کاذب را کاهش دهد.

به روز ماندن

ایجاد یک عملیات شکار تهدید به ابزارهایی نیاز دارد که آخرین فناوری را در اختیار شما قرار می دهند. نرم افزار مدیریت امنیت اطلاعات  (SIEM) برای کمک به شناسایی موثر تهدیدها و نحوه مقابله با آنها به کاربرده می شود.

ابزار SIEM ، راهی سریع و موثر برای تبدیل داده های خام به محتوای عملی فراهم می کند. نرم افزارهای امنیتی باعث رهایی کارشناسان امنیت از تحلیل دستی رویدادها و می توانند با افزودن فیدها برای ایجاد هوش قابل استفاده می توانید فیدهایی از منابع بسیاری اضافه کنید.

 کاهش خطر کلی برای سازمان 

میانگین هزینه نقض اطلاعات در سال 2021، 4.24 میلیون دلار بود. هنگامی که یک تهدید موفقیت آمیز باشد، سازمان در بسیاری از زمینه ها آسیب می بیند. این فقط اطلاعات حساس نیست که به دست بازیگران مخرب می رسد. بسته به ماهیت حادثه، اختلالات عملیاتی می تواند شامل موارد زیر باشد:

خطر تقلب
تعمیرات گران قیمت
کاهش رقابت پذیری
از بین رفتن اعتبار
تسویه حساب های پرهزینه
محکومیت نظارتی
شکار تهدید به شما این مزیت را در نبرد با مجرمان سایبری می دهد. محافظت از شما در برابر پیامدهای فاجعه بار چند وجهی یک حمله.

آیا یک IPS می تواند از شرکت شما در برابر بدافزار محافظت کند؟

بله، یک IPS می تواند از بدافزار محافظت کند زیرا هدر و محتویات هر بسته وارد شده به شبکه را بررسی می کند.مطمئن شوید که پایگاه داده را به طور منظم به روزرسانی می کنید.

بدافزار cryptomining چیست؟

بدافزار Cryptomining یا cryptojacking، نرم افزاری است که منابع کامپیوتر را ربوده و برای استخراج ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم استفاده می کند.