تعریف و معنی نشت DNS

نشت DNS یا DNS Leak ، یک نقص امنیتی می باشد. DNS Leak زمانی رخ می دهد که درخواست ها حتی در مواقعی که از VPN برای محافظت از کاربران استفاده می شود، به سرورهای DNS یک ISP ( ارائه‌دهنده سرویس اینترنت ) ارسال می شود. به‌طور معمول یک VPN برای رمزگذاری اتصال اینترنت کاربر طراحی شده است، که ترافیک آنها را در یک تونل خصوصی نگه می دارد که تمام فعالیت های مرورگر کاربر را پنهان می کند. این بدان معنی است که تمام جستجوهای اینترنتی کاربر و بازدیدهای وب سایت از همه به جز ارائه دهنده VPN آنها پنهان است.با این حال، نشت DNS زمانی اتفاق می‌افتد که درخواست‌های DNS کاربر به خارج از تونل رمزگذاری شده منتقل می‌شوند و برای ISP آنها قابل مشاهده می‌شوند. در نتیجه، تمام فعالیت‌های کاربر در اینترنت ، از جمله آدرس IP، موقعیت مکانی و جستجوهای وب، از طریق ISP به همان روشی انجام می‌شود که اگر از VPN استفاده نمی‌کردند.

دسترسی سرورهای عمومی DNS می‌تواند در برخی مواقع امنیت داده‌ها و حریم خصوصی کاربر را تهدید کند. به این فرایند اصطلاحا DNS Leak می‌گویند. چرا که به تمامی اطلاعات و IP شما دسترسی دارند و همه درخواست‌ها به صورت رمزگذاری نشده از طریق شبکه ارسال می‌شوند.

DNS Leak چگونه اتفاق می افتد ؟

چندین موقعیت می تواند منجر به نشت DNS شود، از جمله:

 • تنظیمات پیکربندی نادرست VPN:
  • نشت DNS زمانی رخ می دهد که یک VPN به درستی پیکربندی نشده باشد و یک سرور DNS متعلق به ISP کاربر را اختصاص دهد. برای اتصال به VPN کاربر باید ابتدا به اینترنت متصل شود ، به ویژه زمانی که کاربران به طور منظم از چندین شبکه استفاده کنند ، اختصاص سرور DNS به ISP کاربر در اتصال به VPN ممکن است رخ دهد.
 • یک سرویس VPN ناکارآمد:
  • یک سرویس VPN که سرورهای DNS خود را ندارد منجر به نشت DNS می شود و نمی تواند محافظت مؤثر در برابر DNS leaks ارائه دهد.
 • عدم پشتیبانی ازنسخه 6 پروتکل اینترنت (IPv6):
  • آدرس های IP در اصل آدرس های پروتکل اینترنت نسخه 4 (IPv4) 32 بیتی با چهار مجموعه سه رقمی بودند. اما آدرس های IPv6 128 بیتی برای گسترش مجموعه آدرس های IP و گنجاندن دستگاه های بیشتری ایجاد شده اند. اینترنت هنوز در حال انتقال است و برخی از VPN ها ممکن است از IPv6 پشتیبانی نکنند، که درنتیجه می تواند درخواست DNS کاربر را به خارج از تونل رمزگذاری شده سوق دهد.
 • پروکسی نامرئی  DNS یا Transparent DNS proxies:
  • برخی از ISP ها ، کاربران را مجبور به استفاده از سرورهای DNS خود حتی زمانی که تنظیمات خود را به VPN شخص ثالث تغییر می دهند، کرده اند. اگر ISP تغییرات تنظیمات DNS را تشخیص دهد، از یک پروکسی شفاف  استفاده می کند که با هدایت کردن فعالیت وب کاربر به سرورهای DNS خودش، نشت DNS را ایجاد می کند.
 • ویژگی های هوشمند ویندوز:
  • مایکروسافت قابلیتی به نام Smart Multi-Homed Name Resolution (SMHNR) را در دستگاه هایی که از سیستم عامل های ویندوز 8 به بعد استفاده می کنند، معرفی کرد. این ویژگی درخواست‌های DNS را به سرورهای موجود ارسال می‌کند و هر کدام از سرورهای DNS را اول پاسخ می‌دهد می‌پذیرد. این می تواند باعث نشت DNS شود و کاربران را در معرض حملات جعل یا اسپوفینگ قرار دهد.
 • Windows Teredo:
  • سیستم عامل های ویندوز دارای ویژگی داخلی به نام Teredo هستند که هدف آن تسهیل انتقال از IPv4 به IPv6 است. به این دلیل که Teredo همچنین یک پروتکل تونل زنی است که می تواند بر تونل VPN رمزگذاری شده کاربر اولویت داشته باشد.

آیا نشت DNS بد است؟

نشت DNS می تواند یک مشکل جدی باشد . زیرا با دلایلی که کاربر یک سرویس VPN را مستقر می کند در تضاد است. نشت DNS می‌تواند منجر به افشای اطلاعات خصوصی کاربران، مانند فعالیت مرور، آدرس IP، و مکان شود که به طور ناآگاهانه به ISP، سازمان‌های شخص ثالث شود.

آیا DNS من نشت می کند؟

کاربران اینترنت می توانند با آزمایش اتصال VPN خود بررسی کنند که آیا DNS آنها نشت می کند یا خیر. بسیاری از تامین کنندگان و فروشندگان VPN تست هایی را ارائه می دهند که نشان می دهد سرور DNS کاربر به آن متصل است.

تست نشت DNS چگونه کار می کند؟

تست DNS Leak اطلاعاتی در مورد اتصال VPN به کاربران ارائه می دهد، از جمله آدرس IP فعال و مکان. این اطلاعات را می توان با آدرس IP واقعی و مکان آنها برای بررسی نشت DNS مقایسه کرد. کاربران همچنین می توانند یک بررسی وضعیت DNS را اجرا کنند که نشان می دهد آیا از سرورهای DNS متعلق به ISP یا VPN آنها استفاده می کنند. این آزمایش‌ها همچنین توصیه‌هایی در مورد حفاظت از نشت DNS و همچنین نحوه رفع مشکل ارائه می‌دهند.

آیا تست های نشت DNS ایمن هستند؟

ارائه دهندگان معتبر VPN تست های نشت DNS را ارائه می دهند که ایمن و مطمئن هستند. کاربران باید از آزمایش های نشت DNS از ارائه دهندگان نامعتبر اجتناب کنند.

چگونه نشت DNS را برطرف کنم؟

نشت DNS استاندارد را می توان با پیکربندی یک VPN برای اتصال فقط به سرورهای DNS خود برطرف کرد. که باعث می شود رایانه فقط از سرورهای DNS VPN استفاده کند و به ISP کاربر متصل نشود.

چگونه می توان از نشت DNS جلوگیری کرد؟

درک اینکه نشت DNS چیست اولین قدم برای اطمینان از عدم وقوع آن است. از آنجایی که نشت DNS شامل لو رفتن اطلاعات شما در خارج از محدوده VPN شما می شود، یکی از راه های جلوگیری از آن پیکربندی صحیح سرور VPN است. به این ترتیب، همچنان می توانید به صورت ناشناس و بدون افشای آدرس IP خود از اینترنت استفاده کنید. همچنین، مطمئن شوید که VPN شما دارای ویژگی هایی است که از شما در برابر نشت DNS محافظت می کند.

VPN خود را در کشوری متفاوت تنظیم کنید .

همچنین می‌توانید احتمال نشت DNS را با راه‌اندازی VPN خصوصی خود در کشور دیگری که ارائه‌دهندگان خدمات اینترنتی آن کمتر احتمال دارد اطلاعات شما را افشا کنند، کاهش دهید. در حالی که این تضمین نمی کند که هیچ نشتی رخ نخواهد داد، اما می تواند آنها را کمتر کند.

از یک مرورگر وب ناشناس استفاده کنید .

استفاده از یک مرورگر وب ناشناس تکنیک دیگری است که می تواند از نشت DNS جلوگیری کند. به عنوان مثال، می توانید از مرورگری مانند Tor استفاده کنید که به هیچ گونه پیکربندی DNS در انتهای سیستم عامل نیاز ندارد. این به شما ناشناس بودن کامل در هنگام مرور می دهد.

از فایروال استفاده کنید.

یکی دیگر از راه حل های پیشگیری از نشت DNS استفاده از فایروال است. فایروال ها را می توان برای جلوگیری از خروج داده ها از رایانه شما، از جمله اطلاعات مربوط به درخواست های DNS، تنظیم کرد. فایروال می تواند فرآیند DNS را غیرفعال و از خروج اطلاعات از رایانه شما جلوگیری کند.

یک DNS غیر موجود را تنظیم کنید .

همچنین می‌توانید سرور DNS خود را به سروری که واقعاً وجود ندارد، مانند 0.0.0.0 یا 127.0.0.1 پیکربندی کنید. این کار را می توان با استفاده از یک ترمینال یونیکس/لینوکس یا یک رابط کاربری گرافیکی (GUI) انجام داد، اما ممکن است مجبور شوید راه دیگری را برای حل نام دامنه خود در حین استفاده از اینترنت بیابید. یک روش استفاده از پروکسی است. یک پروکسی در مقابل مرورگر شما قرار می گیرد و درخواست ها را از طرف شما انجام می دهد. این آدرس IP خاص خود را دارد و از آن در طول فرآیند DNS استفاده می کند تا آدرس IP رایانه شما خصوصی بماند.