تست امنیت برنامه پویا (DAST) چیست؟

تست داینامیک امنیت برنامه های کاربردی یاDAST، فرآیندی برای آزمایش یک اپلیکیشن یا محصول نرم افزاری در حالت عملیاتی است. این نوع آزمایش برای انطباق با استانداردهای صنعتی و حفاظت های امنیت عمومی برای پروژه های در حال توسعه مفید است.

تست پویای امنیت اپلیکیشن (DAST) و تست استاتیک امنیت اپلیکیشن (SAST) معمولاً برای ایجاد ابزارهای تست امنیت برای شناسایی آسیب‌پذیری‌ها و مسائل امنیتی در برنامه‌های کاربردی وب استفاده می‌شوند. توسعه دهندگان از DAST برای ارزیابی یک برنامه وب در زمان اجرا و یافتن هرگونه خطر امنیتی استفاده می کنند.

ابزار DAST چگونه کار می کند؟

ابزار DAST هنگامی که اپلیکیشن وارد مرحله تولید و یا زمان اجرا در مراحل اولیه چرخه عمر توسعه نرم افزار می شود، مورد استفاده قرار می گیرد. ابزار DAST دسترسی برنامه‌های تحت وب را از طریق رابط‌های HTTP و HTML ارزیابی می‌کند. همچنین حاوی پروتکل‌هایی مانند پروتکل‌های شروع جلسه (SIP) و پروتکل درخواست پاسخ (RPC) است که برای برنامه‌های غیر وب طراحی شده‌اند.

تست جعبه سیاه :

تست امنیت برنامه پویا یک تست جعبه سیاه است. به این معنی که بدون دسترسی به کد منبع داخلی یا معماری اپلیکیشن ، از خارج از اپلیکیشن اجرا می شود. DAST آسیب‌پذیری‌ها را با راه‌اندازی یک حمله برنامه‌ وب با استفاده از روش‌های مشابه هکرها شناسایی می‌کند. انعطاف پذیری و در دسترس بودن یک برنامه وب به قدرت امنیت بک اند آن بستگی دارد. یک عامل مخرب می تواند با ربودن توکن های احراز هویت و مجوزها ایجاد آسیب پذیری نماید.

رویکرد Fault Injection :

تست امنیت برنامه پویا از یک رویکرد تزریق خطا، مانند قرار دادن بدافزار در نرم افزار، برای شناسایی تهدیدهایی مانند اسکریپت بین سایتی (XSS) یا تزریق SQL (SQLi) استفاده می کند. ابزار DAST برنامه ها را در حین و پس از توسعه اسکن می کند.

تست خودکار :

قبل از اسکن یک برنامه وب، اسکنرهای DAST در آن می خزند. قابلیت تست خودکار در ابزار DAST کمک می کند تا هر ورودی موجود در صفحات اپلیکیشن را بیابد و آزمایش کند. پس از اجرای اپلیکیشن ، تست‌ها خودکار می‌شوند و به کسب‌وکارها این امکان را می‌دهند تا هر گونه ضعف احتمالی را به سرعت کشف و اصلاح کنند. هنگامی که DAST آسیب‌پذیری پیدا می‌کند، یک هشدار خودکار برای رفع مشکل به تیم توسعه‌دهنده مربوطه ارسال می‌کند.

استراتژی جامع امنیت برنامه های وب :

DAST زمانی موثرتر می شود که به عنوان بخشی از یک استراتژی جامع تست امنیت برنامه کاربردی وب استفاده شود. به عنوان مثال، هنگامی که با DevOps استفاده می شود، DAST مشکلات را شناسایی می کند در حالی که اولی تصمیم می گیرد آنها را اصلاح کند. استفاده از DAST در کنار راه حل های تست امنیتی اضافی، ترکیبی قوی از بینش عمیق و اصلاح سریع را ارائه می دهد.هماهنگی با تست نفوذ :

DAST به خوبی با راه حل های تست امنیتی مانند تست نفوذ برنامه و تست امنیت برنامه استاتیک (SAST) هماهنگ می شود. در حالی که تست نفوذ برنامه، روش‌های نفوذگر به یک برنامه آنلاین را شبیه‌سازی می‌کند، SAST به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد تا آسیب‌پذیری‌های بالقوه در کد منبع برنامه را در اوایل چرخه حیات شناسایی کنند.

مزایای DAST

شناسایی رفتار اپلیکیشن :

DAST به شرکت ها این امکان را می دهد که درک بهتری از نحوه عملکرد برنامه های وب آنها داشته باشند و خطرات را در اوایل چرخه عمر توسعه نرم افزار شناسایی کنند. این استراتژی دارای دو مزیت است: با رسیدگی به آسیب‌پذیری‌ها و محافظت از آن‌ها در برابر حملات مضر، در زمان و پول کسب‌وکارها صرفه‌جویی می‌کند. معمولاً وقتی یک هکر یک حمله موفقیت آمیز برنامه وب را انجام می دهد، می تواند برای مدت طولانی از توجه تیم امنیتی دور بماند. این شکاف امنیتی هکرها را قادر می‌سازد تا اطلاعات حیاتی شرکت و داده‌های کاربران را به‌طور مخفیانه جمع‌آوری کنند.

تهدیدات را زودتر کشف کنید:

راه حل های DAST احتمال کشف زودهنگام تهدیدات را افزایش می دهد. مشکلاتی را در زمان اجرا بررسی می‌کندکه راه‌حل‌های تحلیل استاتیک در آن‌ها با شکست مواجه می‌شوند، مانند مشکلات احراز هویت، خطاهای راه‌اندازی سرور و ضعف‌ها. علاوه بر این، راه حل های DAST مستقل از فناوری هستند و از رابط های HTTP و HTML برای تعامل با برنامه های کاربردی از خارج استفاده می کنند.انطباق پیشرفته :

چنین استقلالی سازگاری DAST را با هر زبان برنامه نویسی و چارچوبی افزایش می دهد و آن را به ابزاری عالی برای تشخیص خطاهای پیکربندی برنامه تبدیل می کند. علاوه بر این، به کاربران اجازه می دهد تا با استانداردهای صنعت و انطباق PCI DSS مطابقت داشته باشند و همچنین برای گزارش های نظارتی مفید است.

تست قدرت رمزگذاری :

از آنجایی که مقررات، رمزگذاری الگوریتم را برای محافظت از اطلاعات حساس الزامی می کند، DAST با تلاش برای شکستن آن، کارایی رمزگذاری را آزمایش می کند. این روش به شناسایی تأثیر احتمالی بر عملیات تجاری در صورت نقض کمک می کند. این مرحله تضمین می کند که برنامه وب انعطاف پذیر است و با الزامات قانونی مطابقت دارد.