چرا شبکه های ذخیره سازی مهم هستند ؟

شبکه ذخیره ساز محلی یا SAN، یک شبکه یا زیرشبکه پرسرعت اختصاصی است که مجموعه‌های مشترکی از دستگاه‌های ذخیره‌سازی را به چندین سرور متصل می‌کند

حافظه رایانه و منابع ذخیره‌سازی محلی ممکن است فضای ذخیره‌سازی، امنیت ذخیره‌سازی، دسترسی چند کاربره، یا سرعت و عملکرد کافی را برای برنامه‌های سازمانی فراهم نکنند. بنابراین، بیشتر سازمان ها از نوعی SAN علاوه بر ذخیره سازی متصل به شبکه (NAS) برای بهبود کارایی و مدیریت بهتر داده ها استفاده می کنند.

در روش سنتی، تنها تعداد محدودی از دستگاه های ذخیره سازی می توانند به یک سرور متصل شوند و ظرفیت ذخیره سازی شبکه را محدود کنند. درحالی که SAN قابلیتی از شبکه را معرفی می کند ، که در آن یک سرور یا بسیاری از heterogeneous servers در چندین مرکز داده را قادر می سازد تا یک ابزار ذخیره سازی مشترک را به اشتراک بگذارند. SAN اتصال اختصاصی سنتی بین سرور فایل شبکه و فضای ذخیره‌سازی را حذف می‌کند. این مفهوم که سرور به طور موثری دستگاه‌های ذخیره‌سازی را در اختیار دارد و مدیریت می‌کند ،تنگناهای پهنای باند را از بین می‌برد. یک SAN برای افزایش قابلیت اطمینان و در دسترس بودن ذخیره سازی، نقاط تکی شکست را حذف می کند.

تک نقطه خرابی یا نقطه تکی شکست (Single Point Of Failure) که به اختصار SPOF نام دارد به قسمتی از یک سیستم میگویند که اگر خراب شود، کل سیستم دچار مشکل و توقف می شود.

SAN همچنین برای بازیابی فاجعه (DR) بهینه شده است ، زیرا یک شبکه ممکن است شامل بسیاری از دستگاه های ذخیره سازی از جمله دیسک، نوار مغناطیسی و ذخیره سازی نوری باشد. ابزار ذخیره سازی شاید دور از سرورهایی که استفاده می کند قرار داشته باشد.

 بازیابی فاجعه (Disaster Recovery) فرایندی است که سازمان‌ها بعد از وقوع یک رویداد مخرب برای بازپس‌گیری زیرساخت فناوری اطلاعات خود دنبال می‌کنند.

مزایای SAN چیست؟

SAN دستگاه ذخیره سازی را آزاد می کند تا در گذرگاه سرور خاصی قرار نگیرد. SAN همینطور فضای ذخیره‌سازی را مستقیماً به شبکه متصل می‌کند، بنابراین ذخیره‌سازی برون سپاری شده و سپس به صورت عملکردی در سراسر سازمان توزیع می‌شود. SAN همچنین دستگاه‌های ذخیره‌سازی و خوشه‌بندی سرورها را متمرکز می‌کند و به طور بالقوه مدیریت متمرکز آسان‌تر و ارزان‌تری را به دست می‌آورد و هزینه کل مالکیت را کاهش می‌دهد.

به طور معمول با استفاده از سیستم‌های ذخیره‌سازی سطح بلوک، SAN به اپلیکیشن های انتقال داده اجازه می‌دهد تا با انتقال داده‌ها مستقیماً از منبع به مقصد و دخالت کمتر سرور، عملکرد بهتری داشته باشند. اما سازمان ها می توانند از هر سیستم فایل شبکه (NFS) مناسب برای زیرساخت های خود استفاده کنند. SAN همچنین به چندین هاست اجازه می دهد تا به چندین دستگاه ذخیره ساز متصل به یک شبکه در معماری های شبکه جدید دسترسی داشته باشد.

SAN می تواند مزایای زیر را ارائه دهد:

 • در دسترسی بهینه شده به اپلیکیشن :
  فضای ذخیره سازی مستقل از برنامه های وب وجود دارد و از طریق مسیرهای متعدد برای افزایش قابلیت اطمینان، در دسترس بودن و سرویس دهی قابل دسترسی است.
 • عملکرد بهتر برنامه :
  SAN ها پردازش های ذخیره سازی را از سرورها به شبکه های جداگانه منتقل می کنند.
 • مدیریت مرکزی :
  SAN ها مدیریت ساده تر، مقیاس پذیری، انعطاف پذیری و در دسترس بودن بالا را ممکن می سازند.SAN ها با ایجاد تصاویر واحد از رسانه های ذخیره سازی، مدیریت را ساده می کنند.
 • انتقال اطلاعات سایت به صورت ریموت :
  SAN ها با یک کپی از راه دور، داده ها را در برابر فاجعه و حملات مخرب محافظت می کنند.

SAN چگونه کار می کند؟

گاهی اوقات از SAN به عنوان شبکه پشت سرورها یاد می شود، SAN شامل یک زیرساخت ارتباطی است که اتصالات فیزیکی را فراهم می کند . سپس SAN به هر دستگاهی اجازه می دهد تا با استفاده از عناصر به هم پیوسته مانند سوئیچ ها ، در سراسر شبکه پل شود. SAN همچنین می تواند به عنوان توسعه گذرگاه ذخیره سازی در نظر گرفته شود. این مفهوم، دستگاه‌های ذخیره‌سازی و سرورها را قادر می‌سازد تا با استفاده از عناصر مشابه، مانند شبکه‌های محلی (LAN) و شبکه‌های گسترده (WAN) به یکدیگر متصل شوند. SAN همچنین شامل یک لایه مدیریتی است که اتصالات، عناصر ذخیره سازی و سیستم های کامپیوتری را سازماندهی می کند. این امر لایه انتقال امن و قوی داده را تضمین می کند.

SAN های امروزی روش های جدیدی برای اتصال فضای ذخیره سازی به سرورها ایجاد می کنند که امکان دسترسی بالا و بهبود عملکرد را فراهم می کند. آن‌ها آرایه‌های ذخیره‌سازی مشترک و إخیره سازهای Tape را به چندین سرور که توسط سرورهای خوشه‌ای برای failover استفاده می‌شوند، متصل می‌کنند. SAN ها می توانند گلوگاه های ترافیک شبکه سنتی را دور بزنند و به سه روش انتقال داده ها را با سرعت بالا بین سرورها و دستگاه های ذخیره سازی تسهیل کنند:

 • سرور به ذخیره سازی :

مزیت این مدل تعامل سنتی این است که یک دستگاه ذخیره سازی ممکن است به صورت سریالی یا همزمان توسط چندین سرور قابل دسترسی باشد.

 • سرور به سرور :

یک SAN ممکن است برای ارتباطات پرسرعت، کم تاخیر و با حجم بالا بین سرورها استفاده شود.

 • ذخیره سازی تا ذخیره سازی :

توانایی انتقال داده ها بدون دخالت سرور، چرخه های پردازشگر سرور را برای فعالیت های دیگر، مانند پردازش برنامه، آزاد می کند. به عنوان مثال می توان به دستگاه درایو دیسکی اشاره کرد که از داده های خود در یک دستگاه نوار بدون دخالت سرور یا یک دستگاه از راه دور که در سراسر SAN انعکاس می یابد، نسخه پشتیبان تهیه می کند.