امنیت شبکۀ وایرلس در حوزه پزشکی با فورتی‌نت

حوزۀ بهداشت و درمان از جمله حوزه‌هایی است که به اطلاعات دقیق و سریع وابسته است. افراد فعال در این حوزه به یک شبکۀ بی‌سیم نیاز دارند که بدون مشکل روی دستگاه‌های مختلف تنظیم شود. بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها و سایر مراکز درمانی به دلایل مختلفی به شبکۀ وایرلس متصل می‌شوند: دسترسی به اطلاعات بیماران ازطریق لپ تاپ یا تبلت‌ها، کنترل از راه دور تجهیزات پزشکی، سیستم فراخوانی پرستاران و یا اپلیکیشن‌هایی که موقعیت مکانی را رصد می‌کنند. امروزه فناوری Wi-Fi در قلب مراقبت‌های پزشکی است.

اگرچه وجود شبکه‌های محلی بی‌سیم (WLAN) مزایای زیادی داشته است، ولی مرتباً تعداد دستگاه‌هایی که به شبکۀ WLAN متصل می‌شوند، در حال افزایش است، و خیلی از آن‌ها رابط کاربری ندارند. با این توضیحات، تأمین‌کنندگان امنیت شبکه حوزۀ سلامت، باید علاوه بر فراهم کردن امنیت، امکان اتصال دستگاه‌های مختلف به شبکۀ WLAN را نیز میسر سازند.

تنها شرکت فورتی‌نت است که محصولاتش امنیت WLAN را در کنار مدیریت شبکه‌های بی‌سیم، تأمین کرده و در عین حال، قواعد امنیتی نیز در کلاس جهانی رعایت می‌شود.

راه‌حل‌هایی که برای لبۀ شبکۀ WLAN توسط فورتی‌نت ارائه شده است، مدیریت شبکه و مدیریت امنیت را با هم ادغام نموده و یک پنل واحد را برای نظارت فراهم کرده است که قدرت کنترل و پایش بیشتری را نیز ایجاد می‌کند. راه‌حل شبکه‌های بی‌سیم فورتی‌نت، که از فضای ابری نیز استفاده می‌کند، امکان پیاده‌سازی سریع و راحت یک شبکۀ بی‌سیم را بدون نیاز به کنترلرهای بی‌سیم سخت‌افزاری (WLC) را فراهم می‌کند.

چالش‌های WLAN در حوزۀ سلامت

انبوه دستگاه های تلفن همراه

امروزه در بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها، مراکز بهداشتی _ درمانی و…، هر فرد حدوداً سه یا چهار تا وسیلۀ متصل به شبکۀ WLAN دارد. وسایل پزشکی زیادی هم هستند که به اینترنت متصل می‌شود ، برخی از این تجهیزات توسط پزشکان استفاده می‌شود و برخی دیگر ممکن است بین چندین نفر به اشتراک گذاشته شود.

بالا رفتن تهدیدات موبایلی

مراقبت از داده‌های بیماران و همچنین مطابقت با قوانین وضع شده، از مهم‌ترین مسائل مراکز بهداشتی _درمانی می‌باشد. شرکت‌های تولیدکنندۀ تجهیزات WLAN در تلاش اند تا تهدیدات ناشی از فرکانس‌های رادیویی و پروتکل‌های بی‌سیم را خنثی کنند . تهدیداتی از قبیل نقاط دسترسی جعلی، منع دسترسی توزیع‌شده، شخص-میانی و… . اگرچه به دلیل افزایش به‌کارگیری تجهیزات موبایلی در حوزۀ سلامت، آسیب‌پذیری‌ها نیز افزایش یافته است. با توجه به وابستگی این دستگاه‌ها به یکدیگر و هم‌چنین نیازمندی تجهیزات به اینترنت برای به‌روزرسانی و کنترل از راه دور، لازم است که معیارهای امنیتی جدیدی برای محافظت پیوسته از شبکه، تعریف شود.

برنامه‌های مربوط به دستگاههای حساس پزشکی

بعضی از برنامه‌ها عملکرد حساسی دارند و بعضاً در صورت خطا می‌تواند به مرگ افراد بیانجامد. شبکۀ WLAN باید بسته‌های دادۀ مربوط به این برنامه‌ها را بدون کمترین خطایی تحویل دهد و حداکثر تلاش خود را در این‌باره به کار گیرد، حتی در مکان‌هایی مانند آسانسورها و بخش‌های رادیولوژی که سیگنال‌های رادیویی قادر به عبور نیستند.

پهنای باند مورد نیاز برای مصارف انتقال ویدئو، عکس‌برداری، معاینات از راه دور ، مصرف بیماران و همراهان می‌تواند امنیت داده‌های پزشکی الکترونیکی (EHR)، VoIP و عملکردهای راه دور را به خطر بیانجامد. منابع شبکه در این مراکز باید با دقت بالایی اختصاص یابد تا مصارف کم‌اهمیت‌تر اولویت پایین‌تری در ارسال داده‌ها نسبت به مصارف حساس داشته باشند.

درمانگاههای مناطق دورافتاده و یا روستایی

کلینیک‌ها چه در بیمارستان‌ها باشند و چه در نقاط دور کشور، نیازمندی‌های مشخصی دارند که بایستی تأمین شود. مثلاً آن‌ها باید بتوانند همیشه به داده‌های پزشکی، اپلیکیشن‌های کلینیک و سایر منابع دیجیتالی دسترسی داشته باشند. از آن‌جایی که قرار است کارکنان برخی از بیمارستان‌ها در سطح کشور جابجا شوند، سیستم مدیریت هویت افراد، پیچیده شده و نیازمند تأمین امنیت بالاتری خواهد بود. در عین پیچیدگی تأمین امنیت، بایستی جنبه‌های اقتصادی هم مد نظر قرار گیرد. چرا که عموماً هزینه و پیچیدگی راه‌اندازی و نگه‌داری دسترسی شبکۀ وای‌فای و اتصال شبکۀ خصوصی مجازی (VPN) در نقاط دور کشور، بالا بوده و توازن بین امنیت و هزینه در اینجا نیز مهم است.

محصولات وای‌فای امن فورتی‌نت

در حالی که نیازمندی‌های مربوط به پهنای باند و محدودۀ پوشش شبکه، برای هر بیمارستان و کلینیکی متفاوت است، مؤلفه‌هایی مانند امنیت، قابل اطمینان بودن و مدیریت‌‌پذیری برای همۀ مراکز از اهمیت یکسانی برخوردار است.پیاده سازی موفق یک راه‌حل یکسان امنیتی در همۀ مراکز بسیار دشوار است . چرا که معمولاً هر راه‌حل امنیتی برای یک محیط، تعریف و بهینه شده است . به طورمثال مشخصه‌های دیتاسنتر با اتاق پزشکان متفاوت است.

در صورت انتخاب مدل‌های WLAN از محصولات امنیتی وایرلس شرکت فورتی‌نت ، شرکت‌های حوزۀ سلامت این امکان را خواهند داشت تا بتوانند با توجه به نیازمندی‌های خود، امنیت شبکۀ خود را تأمین کنند.

محصولات فورتی‌نت توسط شرکت‌های تولیدکنندۀ تجهیزات پزشکی مانند Dräger، Welch Allyn، Ascom، Veroca و… تأیید شده و به شرکت‌ها و مراکز درمانی این امکان را می‌دهد که داده‌های پزشکی را از هر نوعی، به صورت امن جابجا کند. تجیهزاتی مانند IV pump، دستگاه‌های وضعیت بیمار، مانیتورهای قلب و یا روبات‌های کنترل‌شونده از راه دور، همگی با استفاده از تجهیزات فورتی‌نت، از حملات و تهدیدات محافظت می‌شوند.