توسعه مرکز عملیات امنیت (SOC)

تنوع و پیچیدگی روزافزون تهدیدات در کنار افزایش تعدد سرویس‌های فناوری اطلاعات در سازمان‌ها، اهمیت توجه به حجم عظیمی از لاگ‌ها و رویدادهای امنیتی که روزانه تولید می‌شوند، پررنگ نموده است.

برای کشف و شناسایی حملات سایبری ضروری است این رویدادهای امنیتی به طور مستمر مورد پایش و نظارت قرار گیرد. یکی از ضروری‌ترین اقدامات در راستای پایش و نظارت حملات امنیت سایبری، پیاده‌سازی مرکز عملیات امنیت (Security Operations Center) است.

مرکز عملیات امنیت، مجموعه‌ای از پلتفرم‌ها، افراد، فرایندها و ابزارهاست که وظیفه نظارت بر وقایع و حوادث تهدید کننده امنیت اطلاعات را دارد. هدف از ایجاد مرکز عملیات امنیت، شناسایی تهدیدات بالقوه یا جاری امنیتی و تحلیل و آنالیز این وقایع امنیتی در راستای اجرای اقدامات امنیتی مناسب برای بهبود سطح امنیت است.

ابزارهایی که «شرکت فنی مهندسی نوآوران افراتک هوشمند» در زمینه استقرار مرکز عملیات امنیت، تامین می‌نماید را می‌توانید صفحات مربوط به SIEM، فایروال و WAF مشاهده نمایید.

چرا به مرکز عملیات امنیت (SOC ) نیاز دارید؟

 مرکز عملیات امنیت سرویس‌هایی شامل ارزیابی آسیب‌پذیری ها ، مدیریت تنظیمات و پیکربندی سیستم‌ها، مدیریت رخدادها و تداوم فعالیت سازمان در زمان وقوع حملات ارائه می دهد. در اکثر مواقع ، مرکز SOC ترکیبی از دستگاههای فنی ، فرایندها و کارشناسان به منظور گردآوری ، مرتب‌سازی و بررسی حوادث امنیتی است.

با راه اندازی مرکز عملیات امنیت ،ساختاری برای موثرتربودن عملکرد راهکارهای امنیتی ایجاد می شود با این وجود کسب و کارها از خرید آنتی ویروس، فایروال و سیستم‌های تشخیص نفوذ بی‌نیاز نمی‌شوند . فایروال‌ها باید در لبه شبکه تهدیدات امنیتی را مسدود کنند و آنتی‌ ویروس‌های معتبر ، امنیت  کاربران را بالا ببرند. اما این راهکارها و ابزارها وقتی که جداگانه به کار گرفته شوند و داده‌های حاصل از آن‌ها در یک جا جمع آوری و تحلیل نگردد ، در صورت بروز یک حمله موفق ، زمان زیادی طول خواهد کشید تا لاگ‌ها جمع آوری شوند و تحقیقات بعد از حمله به نتیجه برسد.

این اتلاف زمانی به معنی ضرر مالی و اعتباری برای یک کسب و کار است .همچنین تشخیص تهدیدات حملات پیشرفته و هدفمند زمانبر می باشد و یا امکان دارد هرگز تشخیص داده نشوند ، که باز هم آسیب های جدی به سازمان وارد خواهد شد. پس صرف زمان و هزینه برای راه اندازی یک مرکز عملیات امنیت اصولی برای سازمان‌ها، بانک‌ها، نهادها و ارگان‌ها یک ضرورت می باشد.

«شرکت فنی مهندسی نوآوران افراتک هوشمند»، خدمات خود را در حوزه پایش و تحلیل امنیتی، در قالب عناوین ذیل ارائه می‌نماید:

  • مشاوره و طراحی فنی مرکز عملیات امنیت (SOC)

  • راه‌اندازی اولیه و پیکربندی مرکز عملیات امنیت (SOC) و ارائه آموزش‌های مرتبط با آن

  • خدمات بهینه‌سازی پیکربندی و پیکربندی‌های پیشرفته SIEM

  • مشاوره و طراحی زیرساخت فیزیکی مکان SOC