انتخاب یک راه حل SD-WAN مناسب برای محیط های فناوری عملیاتی:

صنایع فناوری عملیاتی (OT) مانند سایر صنایع به سرعت در حال رشد و توسعه دیجیتالی می باشند . با این حال، ماهیت محیط‌های OT ، دارای ویژگی‌های امنیتی و شبکه‌ای منحصر به فناوری اطلاعات هستند .محیط های مجازی ، مکان‌های از راه دور و یا تجهیزاتی که بتواند در شرایط محیطی خاص بدون مشکل کار کند.

Operational Technology (OT)

دارایی های OT توزیع شده باید به روشی ایمن، قابل اعتماد و مقرون به صرفه به شرکت متصل شوند.
با یک راه حل نرم افزاری شبکه گسترده (SD-WAN) که برای OT طراحی شده است، سازمان ها می توانند به موارد زیر دست یابند:

  • هزینه کل مالکیت کمتر (TCO)
  •  اتصال مطمئن تر و تجربه کاربری بهتر
  •  کاهش پیچیدگی و بهبود کارایی
  •  افزایش پهنای باند

پنج الزام برای SD-WAN در OT

با وجود این که SD-WAN مزایای اتصال با قابلیت اطمینان را ارائه می دهد که از نوآوری های دیجیتال جدید پشتیبانی می کند، تعداد کمی از راه حل های SD-WAN ، شبکه های تلفیقی و ویژگی های امنیتی بهینه شده برای محیط های صنعتی ارائه می کنند.

هنگام ارزیابی راه حل های SD-WAN ، به دنبال قابلیت های زیر باشید :

سازگار با پروتکل های OT

راه حل های SD-WAN مستقر در محیط های OT باید بتوانند از پروتکل های موجود در آنجا استفاده کنند. یک راه حل SD-WAN مناسب با پروتکل های صنعتی موجود در محیط استقرار سازگار خواهد بود. به دنبال راه حلی باشید که به آسانی جا بیوفتد و از پیچیدگی اضافه کردن چندین محصول متفاوت جلوگیری شود .

انعطاف پذیری مدیریت و استقرار zero-touch

با توجه به اینکه مکان های OT به ندرت دارای یک تیم امنیتی اختصاصی، گزینه های مدیریتی انعطاف پذیر و zero-touch هستند ، استقرار (ZTD) یک الزام کلیدی می باشد.

انعطاف پذیری مدیریت:

از راه حل هایی که نیاز به مدیریت ابری همیشه  آنلاین دارند و در صورت قطع اتصال کار نمی کنند اجتناب کنید. یک راه حل ایده آل قابلیت های مدیریتی را از محیط های مختلف مانند شرکت، ابر و یا حتی خود دستگاه SD-WAN فراهم می کند. این ویژگی به هر اپراتور OT اجازه می دهد SD-WAN را با محدودیت های نظارتی خود یکپارچه کند .

ZTD

ZTD می تواند مدت زمان استقرار SD-WAN را به شدت کاهش دهد. ZTD دستگاه را قادر می سازد تا از یک مکان راه دور (a remote location) به برق متصل شود و سپس در دفتر اصلی از طریق اتصال پهنای باند به طور خودکار پیکربندی شود. این ویژگی نیاز به متخصص امنیتی در مکان های OT راه دور را کاهش می دهد.

خود ترمیمی WAN و اولویت بندی برنامه ها

در یک محیط کار از راه دور ، تنها اتصال به اینترنت کافی نیست .

خودترمیمی WAN یا Self-healing WAN :

بسیاری از راه حل های SD-WAN فقط از موارد استفاده محدود، تعداد محدود کاربر و یا محیط های خاص پشتیبانی می کنند . برای موثر بودن یک راه حل نیاز به شناسایی مجموعه وسیعی از برنامه های کاربردی برای پاسخگویی به همه موارد می باشد. قابلیت های اصلاح و خودترمیمی اتصال از طریق  WAN تطبیقی، تجربه کار با برنامه را منعطف تر می کند. این اتوماسیون پیشرفته WAN خود ترمیم کننده، تجربه کاربری ثابتی را در هر ترنسپورت برای هر کاربرفراهم می کند

راهبری برنامه :

راهبری برنامه تضمین می کند که برنامه ها در بهترین مسیر مورد نیاز ، با در نظر گرفتن متغیرهایی چون تأخیر ، جیتر jitter ، پهنای باندو سایر پارامترهای خاص هدایت می شوند.

امنیت یکپارچه :

اگر در داخل SD-WAN ، امنیت داخلی  تعبیه نشده باشد ، خطر بزرگی را هنگام اتصال مستقیم به اینترنت ایجاد می کند. علاوه بر این، زمانی که لایه WAN و لایه امنیتی در دو محصول جداگانه قرار دارند، فرصت های بیشتری برای پیکربندی نادرست و عملکرد غیر بهینه راه حل های غیر یکپارچه وجود دارد که منجر به شکاف های امنیتی و افزایش پیچیدگی در سراسر WAN می شود.

یک مدل امن SD-WAN که شامل امنیت، مسیریابی، مدیریت و احتمالاً حتی سیستم های پیشگیری از نفوذ (IPS) است ، امنیت سطح سازمانی را مستقیماً در اتصال به فایروال ها و شبکه خصوصی مجازی (VPN) ایجاد می کند .آنها همچنین ممکن است شامل رمزگذاری، IPS، آنتی ویروس و سندباکسینگ باشند. فقط با یک SD-WAN ایمن می توان عملکردهای شبکه ، اتصال و امنیت را با اطمینان در یک پلت فرم یکپارچه ادغام کرد یه گونه ای که در نهایت راه حل SD-WAN باید بتواند طیف کاملی از نیازهای اتصال امن را براورده و آسیب پذیری های شناخته شده OT را مسدود کند.

سخت افزار مقاوم

محیط‌های OT گاهی اوقات نیاز به تجهیزاتی دارند که در شرایط محیطی مانند دمای شدید ، لرزش و تداخل الکترومغناطیسی مقاومت کنند. فضای محدود و منابع برق نیز از مواردی است که باید در نظر گرفت. به دنبال راه حلی باشید که بتواند در شرایط سخت فیزیکی مقاومت کرده و مزایای SD-WAN را تا لبه های عملیات گسترش دهد. یک SD-WAN امن هزینه ها و خطرات را برای سازمان های OT کاهش می دهد

برای صنایعی که به سیستم‌های کنترل OT وابسته هستند، یک راه‌حل امن SD-WAN می‌تواند سطح بیشتری از حفاظت را فراهم کند. به طور کلی راه حل یکپارچه نه تنها بهبود WAN و صرفه جویی را فراهم می کند، بلکه یک رویکرد امنیت سایبری واحد  که موجب کاهش پیچیدگی و جلوگیری از بهره برداری از آسیب پذیری های OT که منجر به توقف پرهزینه تولید می شود، را نیز ارائه می دهد.