نکاتی که به انتخاب درست فایروال نسل بعدی کمک می کند

با افزایش نیروی دورکار بعد از همه گیری کرونا ، مفاهیم امنیتی مبتنی بر محیط های سنتی سازمان ها به چالش کشیده شده است. فایروال استاندارد دیگر کافی نیست زیرا کاربران تقریباً از هر دستگاه و هر مکانی به سیستم ها و اطلاعات دسترسی دارند. در واقع، برخی از داده ها ، دیگر در پشت فایروال قرار ندارند. در برنامه های ابری و یا نرم افزار به عنوان سرویس (SaaS) قرار دارد. لبه های شبکه برای جا دادن کارکنان از راه دور، پشتیبانی از دفاتر شعب و… در حال گسترش هستند.انتخاب فایروال مناسب یکی از دغدغه‌های اساسی در تامین امنیت شبکه است.سرعت سریع تغییر و تکامل مدل های امنیتی می تواند شناسایی راه حل مناسب NGFW را چالش برانگیز کند. این مقاله به ملاحظات کلیدی در انتخاب NGFW می پردازد تا خریداران بالقوه فایروال نسل بعدی را در جهت انتخاب بهترین راه حل متناسب با نیازهایشان راهنمایی نماید.

قابلیت های گسترش پذیری، اعتماد و انعطاف پذیری از سویی و از سوی دیگر محافظت در برابر تهدیدات، توانایی برقراری امنیت در لبه شبکه، فیلتر محتوا و وب و SD-WAN همگی گزینه هایی هستند که در انتخاب فایروال نسل بعدی باید به آن توجه شود. همینطور قابلیت Segmentation نیز باید توسط فایروال ارائه شود. زیرا با وجود این راهکار از حرکت مهاجم در داخل شبکه می‌توانید پیشگیری کنید. انتخاب فایروال باید بر مبنای دید جامع و کاربری آسان که فایروال در اختیار کاربر می گذارد، انجام شود. در نهایت هنگامی که فایروال نسل بعدی قادر به تامین تمام موارد فوق بود ، باید از نظر ادغام با محیط‌های ابری و امنیت شبکه هیبریدی نیز بررسی شود. در ادامه به بررسی موارد گفته شده  در فایروال‌های نسل بعدی فورتی گیت می پردازیم.

قابلیت اعتماد، گسترش پذیری و انعطاف

یک فایروال NGFW باید انعطاف پذیر و مقیاس پذیر و قابل اعتماد باشد. این ویژگی ها همیشه در یک محصول با هم وجود ندارند. اما تجربه مشتریان بزرگ فورتی گیت درباره فایروالهای نسل بعدی فورتی گیت بسیار جالب است. مالک Tech Exchange بعد از تجربه پانزده ساله‌اش با محصولات فورتی گیت اعلام کرده است از هر صد دستگاه تنها دو دستگاه با مشکل مواجه شده‌اند. علت خرابی هم شرایط هوایی و گرد و غبار زیاد محیط بوده است. مشتری بعدی آقای Pharma Sr. یک مهندس شبکه است که فورتی گیت را به عنوان راهکار قابل گسترش توصیف می کند. او می‌گوید نسخه مجازی (VM) FortiGate به راحتی با تجهیزات سخت افزاری قابل گسترش بوده و به طور کل فورتی گیت توانایی امن سازی کسب و کارهای  کوچک تا بسیار بزرگ را دارد. همچنین برای استقرار فورتی گیت انتخاب‌های متنوعی وجود دارد. از پیاده سازی سخت افزاری تا به صورت ابری و یا ماشین مجازی و همینطور امکان مدیریت ابری از هر مکانی یکی دیگر از دلایل محبوبیت فایروال‌های فورتی گیت نزد کاربران می باشد.

بازدهی

یکی از نکات مهم در انتخاب فایروال ، بازدهی آن است. یک فایروال خوب باید به نحوی ترافیک را بازررسی کند که منجر به ایجاد وقفه در شبکه نشود. برای بررسی این موضوع در فایروال‌های فورتی گیت باز هم به سراغ نظرات مشتریان می‌رویم. یک معمار راهکار (solution Architect) از یک شرکت فناوری گفته است اکثر مشتریانش از فایروال‌های فورتی گیت در مراکز داده استفاده می‌کنند. دلیل اصلی این موضوع نیز بازدهی فوق العاده این دیواره‌های آتش نسل بعدی می‌باشد. همچنین یکی دیگر از معماران راهکار اینبا از شرکت Combat بازدهی فوق العاده فایروال‌های نسل بعدی فورتی گیت را در chipهای فوق العاده این محصول می‌داند.

حفاظت در برابر تهدیدات

بررسی قابلیت حفاظت در برابر تهدیدات ، برای انتخاب فایروال مناسب ضروری است. فایروال فورتی گیت قابلیت شناسایی و مسدودسازی تهدیدات را دارد این فایروال به اطلاعات تهدید آزمایشگاه فورتی گارد مجهز می‌باشد.به عقیده مدیر فنی شرکت DSM Technology ، توانایی مدیریت یکپارچه تهدیدات و ویژگی‌های نسل بعدی ویژگی است که همه به دنبال آن هستند! همینطور مدیر فناوری اطلاعات شرکت Mosambee گفته است از FortiGate Sandbox برای شناسایی آسیب‌پذیری‌های روز صفر، مانند ناهنجاری‌ها یا بدافزارها، که ناشناخته هستند، استفاده می‌کند.

آنالیز و ارائه گزارش

یکی از مزایای فورتی گیت قابلیت ارائه گزارش و تحلیل داده ها می باشد. در انتخاب فایروال مناسب اینکه راهکار مورد نظر تا چه میزان قابلیت ارائه گزارشات جامع را دارد مهم است . زیرا گزارش دهی یکی از قابلیت‌های کلیدی راهکارهای امنیتی به حساب می‌آید. مدیر یکی از شرکت‌های مشاور فناوری اطلاعات در خصوص فایروال‌های فورتی گیت گفته است: شما می‌توانید جزئیات دقیقی را از ارتباطات شبکه داشته باشد. همینطور بررسی کنید که آیا عملیاتی که لازم بوده مثل اسکن ویروس انجام شده است یا نه! قابلیت گزارش دهی و تحلیل فورتی گیت با فورتی آنالایزر تکمیل می‌شود. زیرا وقتی لاگ‌ها از سمت فورتی گیت به سمت فورتی آنالایزر می‌روند به شما دید جامعی می‌دهند. می‌توانید ببینید چه اتفاقاتی در شبکه‌ در حال رخ دادن است. این لاگ‌ها در پایگاه داده فورتی آنالایزر قرار می‌گیرندو داده‌ها به صورت جدول و گزارش درخواهند آمد و شما به راحتی و به صورت بصری تمام رخدادهای مشکوک و رفتارهای ناهنجار را می‌توانید بررسی کنید.

فیلتر وب و قابلیت ضد ویروس

فایروال‌های فورتی گیت علاوه بر فیلترینگ قابلیت ضد ویروس نیز ارائه می‌کنند. این فایروال‌ها علاوه بر فیلتر وب، قابلیت کنترل برنامه، تشخیص و مسدودسازی هرزنامه را نیز دارند. همچنین مدیران شبکه می‌توانند تنظیمات دلخواهشان را روی این تجهیزات انجام دهند. از این طریق می‌توانند کاملا مشخص کنند کدام کاربران به چه محتوا و چه وب سایت‌های دسترسی داشته باشند.

سایر ویژگی‌ها برای انتخاب فایروال

به غیر از قابلیت‌هایی که دراین مقاله به آنها اشاره شد، ویژگی‌های زیر را نیز در یک فایروال بررسی کنید:

  • قابلیت ادغام با سایر راهکارها و تجهیزات شبکه
  • ایجاد دید جامعی از شبکه و تهدیدات آن
  • تقسیم بندی شبکه یا segmentation
  • امکان مدیریت واحد و یکپارچه
  • کاهش هزینه‌ها و بازگشت سرمایه

در صورت نیاز به مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر برای انتخاب فایروال مناسب و خرید فایروال فورتی گیت و یا سایر برندها ، با کارشناسان فنی افراتک تماس بگیرید.