حفاظت از تهدید پیشرفته (ATP) چیست؟

حفاظت از تهدید پیشرفته یا به اختصار  ATP به راهکارهای امنیتی اشاره دارد که از سازمان در برابر حملات سایبری پیشرفته و بدافزارهایی که هدف آنها نفوذ ، تخریب و یا سرقت داده های حساس است، محافظت می کند. ATP می تواند به سازمان کمک کند تا یک قدم جلوتر از مجرمان سایبری بماند، حتی بردارهای حمله را پیش بینی کند و تیم فناوری اطلاعات را در موقعیت بهتری برای دفاع در برابر آنها قرار دهد.

ATP : Advanced threat protection 

حفاظت از تهدید پیشرفته (ATP) چگونه کار می کند؟

جستجوی Cache

سیستم‌های ATP ، مانند حفاظت از تهدیدات پیشرفته مایکروسافت و سایرین ، جستجوی کش (حافظه پنهان) را انجام می‌دهند که یک فایل را بررسی می‌کند تا مشخص شود که آیا مخرب است یا خیر.

اسکن آنتی ویروس

اسکن آنتی ویروس یکی از عناصر کلیدی امنیت ATP است ، زیرا ویروس هایی را هدف قرار می دهد که سعی می کنند از طریق ایمیل یا سایر مناطق آسیب پذیر به سیستم شما نفوذ کنند.

تجزیه و تحلیل استاتیک

تجزیه و تحلیل استاتیک فرآیند بررسی یک فایل برای مشاهده نشانه هایی از کد مخرب یا دستورالعمل های مشکوک است.

تجزیه و تحلیل دینامیک

با تجزیه و تحلیل پویا ، فایل مشکوک در یک محیط کنترل شده اجرا می شود تا به تیم فناوری اطلاعات اجازه دهد که نحوه رفتار فایل مشکوک را نظارت کنند. تجزیه و تحلیل دینامیک می تواند توسط یک سرویس تهدید پیشرفته ارائه دهنده خدمات امنیتی مدیریت شده (MSSP) با استفاده از Sandboxing انجام شود.

مشکلاتی که توسط حفاظت از تهدیدات پیشرفته برطرف شده است

بدافزار نقطه فروش (POS)

بدافزار POS می تواند یک سیستم pos را برای یافتن نقاط آسیب پذیر اسکن کند. سپس ، هکرها می توانند از شکاف های امنیتی پیدا شده در سیستم نفوذ کرده و دست به سرقت پول بزنند.

بدافزاری که صنعت بانکداری را هدف قرار می دهد

بدافزاری که سیستم‌های بانکداری آنلاین را هدف قرار می‌دهد از DNS cache poisoning استفاده می‌کند که شامل هدایت کاربر به یک وب‌سایت جعلی می باشد که به نظر می رسد سایت قانونی می رسد و کاربر اطلاعات ورود خود را وارد می کند که این اطلاعات توسط هکر جمع آوری می شود.

مسموم کردن و جعل سامانه نام دامنه (DNS: Domain Name System) نوعی از حملات سایبری هستند که با تمرکز بر آسیب‌پذیری‌های سرور DNS و بهره‌گیری از آن‌ها، ترافیک را از سرورهای اصلی به سرورهای ناامن هدایت می‌کنند.

باج افزار

باج‌افزار رایانه یا فایل‌های آن را با رمزگذاری و سپس درخواست پرداخت پول برای دریافت کد رمزگشایی ، گروگان نگه می‌دارد. ظاهراً کاربر پس از آن قادر خواهد بود سیستم خود را رمزگشایی کرده و کنترل آن را دوباره به دست بیاورد.

رایج ترین تکنیک های حملات تهدید پیشرفته چیست؟

فیشینگ

در یک حمله فیشینگ، عامل مخرب پیوندهایی را ارسال می کند که به نظر می رسد از یک منبع قابل اعتماد آمده است. سپس سعی می کنند از این اعتماد برای دسترسی به اطلاعات حساس سوء استفاده کنند.

نصب بدافزار

پس از نصب بدافزار، مجرمان سایبری می توانند وارد شبکه شوند، فعالیت ها را مشاهده کنند و داده های حساس را سرقت کنند.

شکستن رمز عبور

حتی خدمات یک MSSP نمی تواند در برابر رمزهای عبور شکسته شده دفاع کند، به خصوص اگر شرکتی احراز هویت چند عاملی (MFA) را پیاده سازی نکند، که نیاز به ارائه بیش از یک مجموعه از اعتبارنامه های شناسایی دارد.

ایجاد یک درب پشتی

هنگامی که یک هکر یک درب پشتی ایجاد می کند، راه را برای ورود مجدد به سیستم در تاریخ بعدی باز می کند. آنها می توانند هر چند وقت یکبار که دوست دارند از درب پشتی استفاده کنند . حداقل تا زمانی که ابزاری مانند راه حل Fortinet ATP برای از بین بردن آسیب پذیری استفاده شود.

نحوه دفاع در برابر تهدیدات پیشرفته

ATP برای شرکت ها اغلب از sandboxing برای محافظت در برابر تهدیدات پیشرفته استفاده می کند. با Sandboxing، فایل مشکوک مورد بررسی قرار می گیرد و سپس در یک محیط محافظت شده قرار می گیرد که در آن از بقیه شبکه محافظت می شود. در اینجا توسط تیم دفاع سایبری قابل بررسی است.

با این حال، حتی سندباکس نمی تواند یک سیستم را در برابر همه تهدیدات محافظت کند. بنابراین مهم است که نه تنها از ابزارهای دیگر مانند فایروال های نسل بعدی (NGFW) استفاده کنید، بلکه به کاربران شرکت خود در مورد رعایت موارد زیر آگاهی دهید:

کلیک نکردن روی پیوندها یا دانلودهای مشکوک
حفاظت اطلاعات حساس ورود به سیستم
حفاظت از رمز عبور

چگونه Fortinet می تواند کمک کند؟

با فایروال های نسل بعدی FortiGate، سازمان شما قدرت یک NGFW پیشرفته را به دست می آورد که می تواند تمام ترافیک ورودی و خروجی را فیلتر کند. از این طریق می تواند تهدیدات پیشرفته را شناسایی کند. علاوه بر این، با ادغام امنیت ایمیل، امنیت برنامه های وب، sandboxing، و دید و کنترل نقطه پایانی، شما یک رویکرد جامع برای محافظت از تهدیدات پیشرفته دریافت می کنید زیرا سطوح مختلف حمله به طور همزمان محافظت می شوند.